Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MOR BESİNLERİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Mor besinlerin beslenmedeki önemi nedir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emel Arslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

02.06.2016 - 10:02 | Son Güncelleme:

Mor besinlerin güçlü antioksidan etkileri sayesinde vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Terzioğlu, mor besinlerin beslenmedeki önemini anlattı…

Renkli beslenme kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Haklısınız, renkli yiyecekler beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir. Gelin birlikte mor besinlerin gücünü keşfedelim.

MOR BESİNLER HASTALIK RİSKİNİ AZALTIR

Mor besinler antioksidan özelliklerinden tutun; yaşlanma karşıtı etkileri, cildi koruma özellikleri, hafızayı güçlendirme etkileri ve birçok hastalığın riskini azaltma etkileri gibi pek çok özelliğe sahiptir.

böğürtlen

MOR BESİNLER NELERDİR?

 • Patlıcan 
 • Böğürtlen 
 • Frenk üzümü 
 • Mürdüm eriği 
 • Yaban mersini 
 • Kırmızı turp 
 • Kırmızı lahana
 • Mor havuç

KANSER HÜCRELERİNİN SAYISINI AZALTIR

Mor renge sahip bu sebze ve meyveler içerdikleri antioksidanın sayesinde çok güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkileri sayesinde hücreleri korur, kanser hücrelerinin sayısını azaltır ve özellikle prostat kanseri gibi bazı kanser türlerinin önlenmesinde aktif rol oynar.

havuç

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Mor renkli besinlerin en önemli etkilerinden biri de hafızayı güçlendirmesidir. Yapılan araştırmalara göre mor besinlerin Alzheimer riskini önemli ölçüde azalttığı ve bu hastalığa karşı direnç kazandırdığını gösteriyor.

Bunun yanın da bu mor besinlerin üriner sistemi koruduğu, kan akımını düzenleyerek yüksek tansiyonu önlediği, dolaşım sistemini koruduğu ve kalp hastalıkları riskini de azalttığı bilinmektedir.

Ayrıca mor besinler cildin nem dengesini sağlayarak cilt sağlığını da korur ve sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur.

patlıcan

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Manchester Üniversitesi bilim insanları mor renkli besinlerin içinde bulunan polifenol maddesinin sindirim sistemi bozuklukları nedeniyle hücrelerin zarar görmesine yol açan demirin kötü etkilerini engellediğini bildirmişlerdir.

Mor besinler güçlü antioksidan etkileri sayesinde vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Malum kış geliyor. Eğer bu kışı hastalıksız geçirmek istiyorsak beslenmemizde mor renkli besinlere yer vermeyi ihmal etmeyelim.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Arslan

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 02.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.