Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MİKRO-TESE YÖNTEMİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

Mikro-TESE yöntemi nedir, nasıl uygulanır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

24.08.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, Mikro-TESE Ve Klasik TESE Arasındaki Farkları söyleyerek, önemli açıklamalarda bulundu.

MİKRO-TESE VE KLASİK TESE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Menide TESE, menisinde hiç sperm yer almayan ya da sperm sayısı normal olsa bile sperm hareketliliği sıfır olan erkeklerin yumurtalıklarından üreme hücresi alma işlemine verilen isimdir. Bu yöntem ile testislerden sperm elde edilebilmektedir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılan TESE yönteminde testisin farklı bölgelerinden alınan çok sayıda parça incelenerek sperm hücresi aranmaktadır. Bulunan sperm hücreleri ise ayırılarak mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber bir de Mikro-TESE yöntemi ortaya çıkmıştır. Mikro-TESE yöntemi, Klasik TESE yöntemine göre mikroskop altında yapılmaktadır ve bu sayede dokularda sperm bulma olasılığı daha yüksektir.

BU YÖNTEMLE SPERM BULMA ŞANSI ARTIYOR

Azospermi hastalarında sperm hücresi bulma şansı Mikro-TESE yönteminde Klasik TESE yöntemine göre yaklaşık olarak %40 daha fazladır. Ayrıca Mikro-TESE yöntemi ile testis dokularında daha az hasar meydana gelmektedir. Daha önce Klasik TESE yöntemi ile sperm hücresi bulunamayan hastalarda Mikro-TESE yöntemi ile sperm hücreleri bulunabilmektedir. Tüp bebek tedavisine devam edilebilmesi için erkekte sperm hücresi bulunması gerekmektedir. Mikro-TESE yöntemi uygulanmaya başladığından bu yana azospermi hastalarında yüz güldürücü sonuçlar elde edilmiştir. Tıkanıklık sorunu bulunmayan hastalarda Mikro-TESE yöntemi ile sperm hücresi bulma ihtimali %35 oranında olabilmektedir.

Yayın tarihi: 24.08.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.