Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MEME CERRAHİSİ SONRASI MEME YENİDEN YAPILABİLİYOR

Meme cerrahisi sonrası meme yeniden yapılabiliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.11.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

Meme cerrahisi herhangi bir sebeple ama en çok meme kanseri ya da kanser oluşumuna sebep olabilecek doku gelişimi (prekanseröz) saptanması halinde uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir. Günümüzde en etkili tedavi edilebilen kanserler arasında ilk sırada yer almasına rağmen, meme kanseri kadınlar için büyük bir travma.

Meme cerrahisiyle ilgili bilgilerine başvurduğumuz Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar öncelikle, meme sağlığının herhangi bir belirti beklemeden, sürekli kontrol altında olması gerektiğini belirtti. Mastektomi adı verilen meme dokusunun alınması ameliyatları, fiziksel bir travma olduğu kadar kadınlar için psikolojik olarak da ağır bir yüktür. Kadın cinsiyetinin, doğurganlığın, anneliğin ve kadın estetiğinin de sembolüdür memeler. Bu yüzden günümüzde artık meme estetiği de kanser tedavisiyle birlikte ele alınır. 

MEME CERRAHİSİNDEN SONRA YENİ MEME YAPILMASI İÇİN NE KADAR ZAMAN GEÇMESİ GEREK?

Meme cerrahisi çok değişik metotlar kullanılarak yapılabilir. Hastalığın yayılımına ve çevre dokulara yakınlığına bakılarak memeden ne kadar doku alınması gerektiğine karar verilir. Karar elbette genel cerraha aittir ama iyi bir genel cerrah, hastanın tercihlerini de göz önünde bulundurur. Kanser vakalarında tümörün bulunduğu yer ve cinsi dikkate alınarak sadece hastalıktan etkilenmiş olan bölüm alınarak sağlıklı doku yerinde bırakılabilir ya da meme tamamen alınır. Bazı durumlarda kanserli memeyle birlikte, diğer sağlıklı meme de alınabilir. Ameliyat sonrası memede ve çevresinde meydana gelen hasarın giderilmesi için de ayrıca bir operasyon gerekir.

Böyle komplike ve psikolojik olarak da hazırlık gerektiren meme cerrahisi kararı, beraberinde hastaların estetik kaygılarını da getiriyor. Doç. Dr. Kamil Gülpınar, günümüzde artık meme cerrahisi planlarına plastik cerrahların da dahil edildiğini ve yeni meme yapılandırmasının Mastektomi operasyonu ile birlikte gerçekleştirilebildiğini söylüyor. Bunun herhangi bir yan etkisinin olmadığını belirterek, yeni meme yapılmasının artık dünyada meme kanseri tedavisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiğini ve hekimlerin hastalarını bu konuda bilgilendirme zorunluluğu olduğunu da sözlerine ekledi. 


 

Yayın tarihi: 29.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.