Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Maden suyunun faydaları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
31.05.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maden suyunun sağlığımıza faydaları nelerdir? Maden suyu zayıflatır mı? Günde ne kadar maden suyu tüketmek gerekir?. İşte yanıtları...

Maden suları, sağlık için gerekli olan ve biyokimyasal görevleri ile önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi mineralleri içermektedir.

MADEN SUYU ÇOCUKLARIN BOYLARINI UZATABİLİR

sodanın faydaları

Maden sularının tüketimine biraz daha önem verilirse; çocukların boyları daha fazla uzayabilir, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olabilir, kadınların osteoporoz problemleri biraz olsun hafifletilebilir, hatta adet dönemlerini daha rahat geçirmeleri sağlanabilir. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kardiyolojik birtakım rahatsızlıklar ve genç yaşta ölümlerin önüne biraz olsun geçilebilir.

Öte yandan, halk arasında yüksek tansiyonu olan bireyler tarafından maden sularının içilmesinin sakıncalı olduğu düşünülmektedir. Sodyum içerdikleri için maden suyu tüketiminden çekinmek veya vazgeçmek yanlış bir tutumdur. Doğru olan, sodyum alımı kısıtlanan kişilerin içtikleri maden sularındaki sodyum düzeylerine dikkat etmeleridir. Avrupa Su Yönetmeliği’nde litresinde 20 mg’dan az sodyum içeren sular “düşük sodyumlu sular” hatta Almanya’da “sodyumsuz (sodyumdan fakir) su” sınıfına girer. Ülkemizde bulunan maden sularının pek çoğu düşük sodyumludur. O nedenle endişe etmeden içilebilirler.

MADEN SUYUNUN CİLDE VE SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

maden suyu

Sağlıksız beslenmenin en belirgin işaretlerinden biri cildin kuruması, esnekliğini kaybetmesi, saçların parlaklığını yitirmesi ve daha kırılgan hale gelmesidir. Cildin esnekliğini sürdürebilmesi, dolgun, pürüzsüz ve genç kalabilmesi hatta saçların da olduğundan daha parlak ve dolgun görünmesi adına yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır.

Yeterli derken miktar, dengeli derken de çeşitlilik ön plana çıkmaktadır. O nedenle günlük beslenmede besin çeşitliliğine önem vermek gerekmektedir. Nasıl ki sürekli olarak aynı hayvanın etini yemiyor, hep benzer tahılları tüketmiyor, sürekli aynı sıvıyağları kullanmıyorsak aynı özeni içeceklerimiz için de uygulamakta yarar var. Meşrubatlar, meyve suları, hatta çay, kahve, bitki ve meyve çayları yerine aralıklarla maden sularını tercih etmek, içermiş olduğu mineraller sayesinde cilt ve saç için arzu edilen görünümün ve sağlığın kazanılmasına katkıda bulunacaktır.

Yayın tarihi: 31.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.