Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KOMBU ÇAYI, YENİ MUCİZE İÇECEK OLABİLİR Mİ?

Kombu çayı, yeni mucize içecek olabilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.06.2019 - 15:30 | Son Güncelleme:

Kombucha mantarının, maya haline getirilmesiyle başlayan ve 20-25 günlük uzun bir süreç sonunda hazırlanan Kombu çayı hem içecek hem de krem olarak son yıllarda adından söz ettiren şifalı önemli içeceklerden…

KOMBU ÇAYI NEDİR?

Bir mantar türünden elde edilen bu çay, doğal yollarla fermente edilerek içmeye hazır hale getiriliyor. Adı geçen mantarın şekli düz bir diske benzer ve jelatinimsi bir zarı bulunur. Süreç mantarın çay ve şekerden oluşan besleyici bir sıvı içerisinde olgunlaşarak sürekli üremesiyle meydana gelir. Fermante işlemi bittikten sonra karbonatlaşan kombucha; sirke, B-vitamini, enzimler, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonu içeren bir içecek haline gelir.

KOMBU ÇAYININ İÇİNDE NELER VARDIR?

- Malik asit (Elma asidi)
- Bütirik asit
- Etil alkol
- Hyaluronik asit
- Pleroylglutamic asit
- Glukonik asit
- B vitaminleri (vitamin B 1, B 2, B 6, B 12)
- Anti bakteriyel, asetik asit
- Laktik asit
- Usnik asit
- Chondroitinsülfat asit
- Oksalik asit
- Mucoitinsülfat asit
- Tannic Asit
- Heparin

DETOKS İÇİN KULLANILIYOR

detoks

Kombucha çayı detoks etkisi bakımından karaciğerler için önemlidir. Karaciğerde hücre toksisitesini önleyici özelliktedir. Kombu çayı tüketiminin karaciğer hücrelerini oksidatif yaralanmaya karşı koruduğu, aslında toksine maruz kalmış olmalarına rağmen hücrelerin normal fizyolojilerini muhafaza ettikleri gözlenmiştir. Araştırmacılara göre bunun antioksidan etkisinden kaynaklandığı ve oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinen karaciğer hastalıklarına karşı faydalı olabilme ihtimalinin yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

SİNDİRİM SİSTEMİNE ETKİSİ

Çayın içerdiği antioksidan yoğunluğu, sindirim sistemindeki sorunları gidermekle kalmayıp aynı zamanda düzenlemektedir. Bunun en büyük nedeni de yaralı asit, probiyotikler ve enzimlerin yüksek seviyelerde görülmesidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ

 kombu çayı 

Kombu çayının antioksidan içeriği sayesinde serbest radikalleri kontrol etme kabiliyeti yüksektir. Çay içinde bulunan DSL ve C vitamininin hücre hasarına, inflamatuar hastalıklara, tümörlere ve bağışıklık sisteminin genel depresyonuna karşı koruyucu etki gösterir.

CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çay, eklem hasarlarını çeşitli şekillerde iyileştirmeye, onarmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır. Özellikle içeceğe glukozamin eklendiğinde hyaluronik asit üretimi artar, bu da kolajenin korunmasını destekler. Kolajen de aynı zamanda tüm ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır.

VÜCUDUN DİRENCİNİ ARTIRIR

Vücudumuzun birçok hastalığa karşı savaşmasını sağlayan savunma sistemini güçlendiren çay, içeriğinde yer alan yoğun probiyotik nedeniyle bu işi doğal yollardan gerçekleştirir.

ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MI?

 kilo vermek 

Metabolizmayı iyileştirerek yağ birikimini aza indirdiği 2005 yılında yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştı. Bünyeyi hızlandırarak yağ yakımını arttıran bu çay forma girmede de yardımcı olmaktadır.

YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Hijyenik ortamda üretilmeyen çayda bazı sorunlar görülmektedir.İlk kullanım sırasında miktarın fazla olmamasına dikkat edilerek bu miktar zamanla artırılmalıdır.

Emzikli ve hamile kadınların, çayın içinde bulunan kafein nedeniyle tüketmemesi gerekmektedir.
 

Yayın tarihi: 13.06.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Diğerleri bir işe yaramayınca sıra buna geldi demek ki.

09.11.2018 15:13:47 omer senol