Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ UYARI!

Kök hücre tedavisinde önemli uyarı!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.10.2012 - 15:00 | Son Güncelleme:

Nobel Tıp Ödülü alan bilim adamı Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi uyardı. Neden mi?

Bu yıl Nobel Tıp Ödülü'nü John B. Gurdon ile paylaşan Japon bilim adamı Shinya Yamanaka, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi, kök hücre tedavi yöntemi konusunda uyardı.

Bu yıl Nobel Tıp Ödülü'nü alan Japonya Kyoto Üniversitesi'nden Prof. Shinya Yamanaka internette müşteri çekmek için, şeker hastalığından doku sertleşmesine, göz sorunlarından Alzheimer ve Parkinson'a kadar birçok hastalığa kök hücre tedavisi uygulanabileceği hakkında çıkan reklamlar ile dolu olduğunu belirtti.

Özellikle Türkiye, Meksika, Hindistan, Çin ve Rusya'da yaygın olan bu reklamlara dikkat çeken Yamanaka konu hakkında şunları söylüyor:

"Bu tür uygulamalar çok büyük sorun yaratabilir. Birçok hastalığın kök hücre tedavisi ile iyileştirilebileceği söyleniyor. Bu tedavi türünün herhangi bir klinik öncesi testi ve hayvanlar üzerinde denenmişliği yok. Hastalar şunu bilmeli ki, bir tedavinin etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış ise, uygulandığı takdirde çok zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir."

Embriyolar ile kök hücre alanında yaptığı çalışmaları ile Nobel Ödülü'nü alan Yamanaka, "Klinik öncesi testleri yapıyoruz; hayvanlara uygulanan deneyler üzerine de çalışıyoruz. Biz terapinin güvenilirliğini kanıtladığımızda, belirli hastalar üzerinde uygulamaya başlayacağız" dedi.

Kaynak: Cnnturk.com

Yayın tarihi: 10.10.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.