Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KISIRLIĞIN ÖNEMLİ SEBEBİ GLUTEN!

Kısırlığın önemli sebebi gluten!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
27.08.2018 - 15:47 | Son Güncelleme:

Son yıllarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısında ciddi bir artış izleniyor. Bunların nedenleri arasında modern buğday olarak bilinen gluten en önemlisi olarak görülüyor. Yapılan araştırmalara göre kısırlığın en önemli nedenlerinden biri Gluten İntoleransı. Peki, nedir bu Gluten intoreansı?

Gluten, buğday, kavuzlu buğday, çavdar, yulaf, arpa, orman tahılı, kamut, ham kavuzlu tahıl ve bulgur gibi “pişirilebilir” tahıl ürünlerinde bulunan bir protein formudur. Çölyak hastalığı olarak da bilinen glutenin toleransı, gluten bileşeni gliadine olan intoleranstır.

Fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş kısırlığın gluten ile ilişkisi üzerine; “Her yıl yüzlerce çocuk isteyen aile kontrollerin normal çıktığı halde çocuk sahibi olamadığı için bitkisel çözüm için bize geliyor. Bu hastalara hiçbir bitkisel ilaç vermiyorum sadece beslenmelerini düzenleyip, glutensiz beslenmeye geçmelerini sağlıyorum. Çünkü kısırlığın en önemli sebeplerinden bir tanesi gluten intoleransıdır” diyor.

Dr. Ümit Aktaş, “Son yıllarda kısırlıktan yakınan birçok genç çift olduğunu görüyoruz. Gencecik insanlar “Bizim çocuğumuz olmuyor” diyerek ağır hormon tedavileri alıyorlar ve sanki bu durum kaderleriymiş gibi kabulleniyor. Oysa neden belli… Üst üste düşük yapan kadınlarda ilk yapılması gereken glutenin kesilmesidir. Diğer tedaviler denenmeden ilk denenmesi gereken şey budur. Tabii ki tüm kısırlıklar glutenden kaynaklanmaz, ama nedeni açıklanamayan kısırlık ve düşüklerin pek çoğunun ardında bağışıklık sistemini aktive eden gluten ve gluten hassasiyeti vardır. 

gluten

HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Modern buğdaydaki gluten vücut tarafından sindirilemez ve vücut tarafından bir düşman gibi algılanarak bağışıklık sistemini aktive eder. Bu da hamile kalmayı zorlaştırır, düşükle sonuçlanan gebeliklere neden olur. Burada hemen bir parantez açalım: Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda hamile kalmakta zorlanırlar, son yıllarda iyice artan bu hormonal sorunun ardında insülin direnci yatar. Bu hastalarda tüm karbonhidratlar, tatlılar kesilerek insülin direnci kırılmalı.”

 • Hamile kalmak istiyorsanız doğal beslenmeye özen gösterin.
 • Çevresel toksinlere maruziyetinizi azaltmaya çabalayın.
 • D vitamini eksikliğinin hamile kalmayı zorlaştırdığını biliyor muydunuz? D vitamini değerlerinizi ölçtürün
 • Ciğer, serbest gezen tavuk gibi D vitamini zengini beslenin.
 • Çinko eksikliği de hamile kalmayı zorlaştırır – kırmızı et ve ay çekirdeği tüketin.
Yayın tarihi: 27.08.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.