Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIŞ MEVSİMİNDE KİLOLARINIZA VEDA EDİN!

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.10.2015 - 12:49 | Son Güncelleme:

Soğuk havaların başlamasıyla kapalı ortamlarda fazla durmak ve hareketsiz kalmaktan korkmayın. Kilo verme önerileri ile gelecek yaza kadar formda kalın...

Kış aylarında hareketsizliğin artması, kapalı alanların daha çok tercih edilmesinin kilo almayı kolaylaştırdığını belirten Diyetisten Melike Hasip, önümüzdeki kış mevsiminde metabolizmayı hızlandıracak ve hastalıklardan korunma sağlayacak beslenme yöntemlerini anlattı.

KIŞ MEVSİMİNDE KİLO KONTROLÜ DAHA ZORDUR

Dengeli beslenmek

Kış aylarına özgü hastalıklardan dolayı, vücudun kendini korumak için metabolizma hızını yavaşlattığını belirten Melike Hasip, kış aylarında kilo kontrolünün yaz aylarına oranla daha zor olduğunu vurguladı. Hasip, birçok kişinin, kalın giysilerine güvenerek kilolarını gizleyebileceği düşüncesiyle sağlıklı beslenme alışkanlığından uzaklaştığını dile getirdi.

DENGELİ BESLENMENİN YOLLARI 

Dengeli beslenmek

Yaşamın her döneminde sağlığımızı korumamız için esas olanın dengeli ve sağlıklı beslenme olduğunu vurgulayan Melike Hasip şu tüyoları verdi:

"Yeterli ve dengeli beslenme, her besin grubundan yani; et, yumurta, kurubaklagil; süt ve süt ürünleri; ekmek ve tahıllar; meyve ve sebzelerin her öğünde alınmasıyla sağlanır. Bu gruplardaki besinler sofralarımızdan eksik olmamalı.”

A VE C VİTAMİNLERİ ÖNEMLİ

Dengeli beslenmek

Melike Hasip, sadece formu korumaya değil soğuk havalardan hastalıktan kaçınma yollarına da değindi. Hasip, kış aylarının en belirgin hastalığı olan, grip ve nezleden korunmak için özellikle A ve C vitamini açısından değerli besinler tüketilmesi uyarısında bulundu. Hasip bu besinleri “ turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşilbiber, karnabahar, Brüksel lahanası, maydanoz, roka, tere?” olarak sıraladı.

PİŞİRİRKEN VİTAMİN VE MİNERALLERİ ÖLDÜRMEYİN

Dengeli beslenmek

Diyetisyen Melik Hasip, sözü geçen besinleri sofralardan bulundurmanın yanı sıra, bunların nasıl pişirildiğinin de önemli olduğuna dikkati çekti. Hasip, “Bu besinler hazırlanırken ve pişirilirken doğru yöntemler kullanılarak vitamin ve mineral kaybına uğratmadan tüketmeye gayret edilmelidir. Eğer meyve suyu sıkılacaksa içilmeden hemen önce hazırlanılmalıdır. Çünkü C vitamini ısı, ışık gibi etmenlerden kolayca etkilenen bir vitamindir” dedi.

ARA ÖĞÜN VE KURU BAKLAGİL TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Dengeli beslenmek

Hareketsizliğin artmasıyla beraber kabızlığın arttığına ve vücut dengesinin bozulduğuna değinen Hasip, bol su içmenin, ara öğünlerin ve kuru baklagil tüketiminin önemine dikkati çekti.

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Dengeli beslenmek

Hasip, yeterli sıvı alımının, toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında önemli rol oynadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu nedenle her gün en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Ayrıca günlük beslenmeye ek olarak ara öğünler ile hem kan şekeri düzeyinin sabit kalması hem de ana öğünlere kadar geçen zamanda çok acıkıp aşırı besin tüketilmesi engellenmiş olur. Kabızlık sorununa kuru baklagil tüketimi deva olur. Haftada 2 veya 3 gün kuru baklagil ve kepekli besinler tüketilmelidir.”

İHA

DİYET YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

Yayın tarihi: 23.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.