Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KİLO VERME SÜRECİNDE BESLENME DÜZENİ NASIL OLMALI?

Kilo verme sürecinde beslenme düzeni nasıl olmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
31.05.2016 - 12:10 | Son Güncelleme:

Sık sık ve az beslenilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dyt. Çağatay Demir, kilo verme sürecinde beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı…

Kilo verme sürecinde kişilerin ne yediği ne kadar yediği ve ne düzende yediği son derece önemlidir. Sadece doğru yemek yemek değildir önemli olan yiyecekleri doğru miktarda ve doğru zamanlarda tüketmek de önemlidir. Doğru miktar ise kişiden kişiye göre değişmektedir.

KİLO VERME SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Sık sık az az beslenin. Öğün aralığınız en az iki en fazla 4 saat olmalıdır. Yapacağınız bu ara öğünler metabolizma hızınızı hızlandıracak, kan şekerinizi dengeleyecek ve daha kolay kilo vermenizi sağlarken öğünlerde fazla yemek yemenizi engelleyecektir.

diyet

Bir öğünde sebze öğünü tüketirken diğer öğünde mutlaka protein kaynakları olan et / tavuk / balık tercih edin. Sebze öğününüzün yanında yoğurt / ayran / cacık gibi protein kaynaklarına yer verin ancak demir emiliminizi düşürmemesi açısından et öğününün yanında bunları tüketmeyin.

ARA ÖĞÜNLERDE NE TÜKETİLMELİ?

İkindi öğünü ara öğünler arasında en önemli olanıdır. Aksam yemeğini fazla tüketmemek, iş verimini düşürmemek amaçlı ikindi öğünü zengin olmalıdır. Kalori öğünü diğer ara öğünlere göre yüksek olmalı hem karbonhidrat hem protein içeren bir öğün olmalıdır. Örneğin tost, yarım simit ayran, veya meyve yoğurt ideal bir ikindi ara öğünü olacaktır.

YATMADAN ÖNCE NE YENMELİ?

Gece ara öğünü yatmadan iki saat önce tüketilmelidir. Yatmadan iki saat önce süt veya yoğurt veya meyve yeterli olacaktır.

Uzm. Dyt. Çağatay Demir 

Yayın tarihi: 31.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.