Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KILLI DİL NEDEN OLUR?

Kıllı dil neden olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.04.2019 - 15:35 | Son Güncelleme:

Nüfusun yaklaşık yüzde 13'ünü etkileyen kıllı dil, bazı psikolojik rahatsızlıklara ya da utançlara da neden olabiliyor. Peki, kıllı dil neden olur?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, kıllı dilin nedenleri, belirtileri, tedavi ve korunma yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

KILLI DİL NEDİR?

Dilin üst yüzeyi papiller denilen küçük çıkıntılar ile kaplandığından pürüzlüdür. Birkaç papilla türü vardır, bunların çoğu filiform papilla olarak adlandırılır.

Filiform papiller, dilin yüzeyindeki yiyeceklerin kavranmasından sorumlu olan uzatılmış, koni biçimli çıkıntılardır. Bu yapılar genellikle dilden dökülmeden önce yaklaşık 1 milimetre uzunluğunda büyür ve sonrasında dökülerek yeni yapıların oluşmasına olanak tanır.

Tüylü dil, bu filiform papiller düzgün şekilde dökülmediğinde ortaya çıkar ve keratin olarak bilinen, deride protein birikimi meydana gelir. Bu olduğunda, aşırı keratinize filiform papilla ağında yiyecek, bakteri veya maya birikebilir ve bu da dilde renksizlik yaratabilir.

Döküntü gecikirse, filiform papiller keratin içinde birikmeye devam eder ve saç benzeri çıkıntılara benzer.

Dilde tüylenme

Yayın tarihi: 26.04.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Yayın ekibi görseli kaldırın lütfen

12.01.2018 16:47:40 Hatice Yılmaz

Sigara sebebiyle olabilir alkol konusunda fikrim yok.Ancak en büyük tetikleyicisi o dokunun atilmamasi dil kökü ve yanlarda yanma hissi, bazi tad bölgelerinin degi$mesi,metalik tadlar hep uzun süreli antibiotiklerin ve birtakim hücre öldürden kemoterapik ilaclarin yan etkisidir.

11.01.2018 15:43:04 leyla ar......
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER