Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KALP HASTALARI SPOR YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kalp hastaları spor yaparken nelere dikkat etmeli?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.05.2016 - 13:47 | Son Güncelleme:

Kalp hastalığı olanların spor yaparken çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sönmez, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Kalp hastaları spor yapabilir mi?

Kalp hastaları spor yapabilir, ancak bazı kalp hastalıklarında spor yapılması kesinlikle önerilmez. Bu hastalar; eforla göğüs ağrısı olanlar, ciddi kalp yetmezliği olanlar, kontrolsüz hipertansiyonu olanlar, diyabete bağlı hedef organ hastalığı olanlar, fonksiyonel kapasitesi sınırlanmış kapak hastaları ve Pulmoner hipertansiyonu olan hastalardır.

Kalp hastaları hangi sporlardan uzak durmalı?

Bazı kalp hastaları ile kalp kası kalınlaşması olanlar yarışmalı sporlardan uzak durmalı. Yine aynı hastalar ağır kaldırma, vücut geliştirme için yapılan sporları yapmamalıdır. Kalpte delik nedeniyle takipte olanlar dalgıçlık veya yüksek irtifa sporları yapmamalı. Kapak hastaları veya Pulmoner hipertansiyonu olanlar için ise karın basıncını artıran egzersizler son derece tehlikelidir.

Kalp hastaları

Kalp hastaları hangi sporlara ağırlık vermeli?

Genel olarak yukarıdaki bahsettiğimiz hastalıklara sahip olmayan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak ve kontrollü olarak, extrem sporlar hariç diğer sporları yapabilir.

Kalp hastaları spor yaparken nelere dikkat etmeli?

“Warm up” denilen ısınma fazı tüm sporları yaparken olmalıdır. 15 dakikalık ısınma egzersizinden sonra 30 dakikanın üstünde terleyici ve “hedef kalp hızına” ulaşmayı sağlayan spor aktivitesi önerilir. Hedef kalp hızı 220- yaş şeklinde kabaca hesaplanır. Bu değerin %80’nine ulaşma hedeflenmelidir.

 

Spor salonlarına kayıt olurken yapılması gereken olmazsa olmaz testler neler?

Yukarıda bahsedildiği gibi düzenli spor yapacaklar kişilerin mutlaka aile hekimi muayenesi, gerekli görülen hastalarda ise EKG ve efor testi istenmelidir. 35 yaş üzerinde düzenli spor yapacak hastalara fizik muayene sonrası mutlaka efor testi yapılmalıdır

Bir kalp hastası haftada kaç kere spor yapmalı?

İdeal olarak haftanın her günü 30 dakikanın üzerinde egzersiz önermekteyiz. Ancak haftada 5 gün kesinlikle spor veya egzersiz yapılmalıdır. Haftalık harcayacağımız kalori yaklaşık 1600 kalori civarında olmalıdır.

Yayın tarihi: 18.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

BAYPSS GEÇİRENLERİN KESİNLİKLE KENDİSİ İLE YARIŞMAMASI GEREKMEKTEDİR. İSTER YÜRÜYÜŞ OLSUN İSTERSE ALETLİ SPORLAR OLSUN UZAK DURULMALIDIR.ÇÜNKÜ KALBİ ZORLADIĞINIZ DA ÖLÜMCÜL RİTİM BOZUKLUĞU YAŞATIYOR.TECRÜBESİNİ YAŞADIĞIM İÇİN YAZIYORUM.

22.01.2016 14:15:57 Ali Galip AKYILDIRIM