Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADINLARDA AZALMIŞ CİNSEL İSTEK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kadınlarda azalmış cinsel istek tedavi edilebilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ege Can Şerefoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

26.07.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

"Seks hayatınız nasıldır?" kadın hastaların muayenesi sırasında sorulan rutin bir soru değildir. Ancak doktorlar muayene sırasında bu konuyu açmadığı için, cinsel fonksiyon bozukluğundan mustarip pek çok kadın bu sıkıntılarını asla dile getiremez. Oysaki fiziksel veya duygusal sorunlardan kaynaklanan cinsel işlev bozuklukları, hem erkeklerde hem de kadınlarda genellikle tedavi edilebilir.

KADINLARDA CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI HALA BİR TABU 

Her ne kadar sertleşme bozuklukları için çeşitli ilaçların geliştirilmesi erkeklerin cinsel fonksiyon bozukluklarına dair farkındalığın artmasına yol açtıysa da, kadın cinsel fonksiyon bozuklukları hala bir tabu olarak kabul edilmekte, hem hastalar hem de hekimler bu konuyu konuşmaktan hicap duymaktadır.

Son yıllarda tıp alanındaki gelişmeler, kadın cinselliğine dair bir çok bilinmezin aydınlanmasına olanak vermiştir. Kadınlarda en sık rastlanan cinsel işlev bozukluğunun azalmış cinsel istek olduğu (Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu - HSDD) saptanmış, bu hastalığın tedavisi için ilaçlar geliştirilmiştir.

CİNSEL İSTEK BOZUKLUĞU OLDUKÇA SIK GÖRÜLÜYOR

HSDD, cinsel aktiviteye olan ilginin azalması veya yokluğu ile karakterizedir. Bu durumun kadın hastada strese neden olması halinde tedavi ihtiyacı ortaya çıkar. Başka bir deyişle eğer bir kadının cinsel isteğinde azalma varsa ancak kendisi bu konuda endişeli değilse, bu kişide HSDD yoktur ve tedavi edilmesi gerekmez. HSDD'nin ne denli yaygın bir sorun olduğu tartışmalıdır çünkü cinsel istek son derece sübjektif bir kavramdır. Avustralya’da 40-64 yaş arası kadınların incelendiği bir çalışmada bu rahatsızlığın oldukça sık görüldüğü, değerlendirilen kadınların neredeyse 3’te birinin HSDD olduğu saptanmıştır.

 

Kadınlarda cinsel istekte azalmanın nedenlerinden biri, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması olabilir. Özellikle menopoz sonrasında kadın cinsel organlarında ortaya çıkan kuruluk ve gerilme ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir. Bu durumun tedavisi için bir dizi etkili metot mevcuttur. Hormon tedavileri, östrojenler içeren kremler veya kayganlaştırıcı jeller cinsel ilişki sırasında duyulan ağrıyı azaltıp HSDD durumunun düzelmesine olanak verir.

İLAÇ TEDAVİSİ İLE İSTEKSİZLİK ORTADAN KALDIRILIR

 

HSDD sadece menopoz sonrası kadınlarda ağrılı cinsel ilişki nedeniyle görülmez. Bazen menopoz öncesi kadınlar da cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bu kadınların tedavisi için Kuzey Amerika'da piyasaya sürülen bir ilaç, merkezi sinir sistemindeki serotonin miktarını azaltıp norepinefrin ve dopamin miktarlarını arttırarak cinsel isteksizliği ortadan kaldırır. Bazı HSDD yakınması olan kadınlarda ise erkeklik hormonu olan testosteron seviyesinde düşüklük saptanabilir. Bu hastalara testosteron hormonu verilmesi azalmış cinsel istek problemini tedavi etmenin en etkin yoludur.

ÇEKİNMEDEN HEKİMİNİZLE KONUŞUN

Sebebi her ne olursa olsun, cinsel isteksizlik problemi yaşayan kadınlar bu durumu çekinmeden hekimleriyle konuşmalı, mevcut tedavi yöntemlerinden kendisi ve partneri için en uygun olanı uygulamalıdır.

Kaynak:Low Sexual Desire in Women: What Are the Options? - Medscape - Jul 09, 2018.

Yayın tarihi: 26.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.