Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADINLAR GENİTAL ESTETİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYARLAR?

Kadınlar genital estetiğe neden ihtiyaç duyarlar?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Burcu Kardaş Arslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

26.09.2016 - 14:10 | Son Güncelleme:

Genital estetiğin ülkemizde hala bir tabu olduğunu ve bunun aşılması için bilinçlendirme yapılması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan, genital estetik hakkında açıklamalarda merak edilenleri anlattı.

KADINLAR GENİTAL ESTETİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYARLAR?

genital estetik

Kadınların yüz ve vücudunda istediği genç görünümü, genital bölgenin görünümünü için de istedikleri ve erkeklerden daha bilinçli oldukları bilinmektedir. Buna karşın genital bölge ülkemizde halen tabu olduğu için hastalar, çevrelerine veya doktora danışmakta halen güçlük çekmektedirler. Ancak, kadın genital kozmetik operasyonları artık dışlanamayacak bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır ve bu işlemleri yaptırmak isteyenlerin bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

HANGİ DURUMLARDA GENİTAL ESTETİK GEREKEBİLİR?

genital estetik

Dış genital organların estetik olmayan görüntüleri doğuştan asimetrik gelişim süreçlerine, deformasyonlara yol açan hastalıklara, yaşlanmaya, gebeliklere hatta bu anatomik alanda yapılan ameliyatlara bağlı gelişebilmektedir. Vücudumuzun ve derimizin yaşlanma sürecinden genital alan ve vajen de etkilenmektedir. Özellikle gebelik, doğum gibi süreçler (sezaryende bile) dış genital organları, vajinanın destek dokularını, bağlarını ve kas dokusunu etkilemektedir. 30 yaş sonrasında bunlar daha sık gözlenmektedir. Yaşlanma ve özellikle menopoz ile hormonsal desteğin azalması bu şikâyetlerin iyice belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Bazen doğum ya da gebelik olmaksızın kronik öksürük (sigara kullanımı) ve kabızlıklar ile karın içi basınç artışı olan durumlarda destek dokuları zayıfladığı için benzer durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında sigara kullanımı, cinsel birlikteliklerde partnerin anatomisi, ırksal faktörler (beyaz ırkta daha kolay gelişmekte) vb. bu durumu etkilemektedir.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 8
 • Sonraki
Yayın tarihi: 26.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Herkes halinden bir memnun olsa en güzelidir ,cünkü lokal anestezi ile olmaz ve bir ameliyattir. Sadec klitoris üzeri tamamen örtülü ise özel bir teknik Amerika´da da kullaniliyor .E$lerin istekleri dogrultusunda.Buna mukabil iyi bir cerrahi kanli bicakli olmakla birlikte genital bölgede en iyi sonuc laserle alinmaktadir.Hasta ve e$i bu durumdan muzdarip ise ! Yoksa sadec bir kisinin grdügü bir yer mahrem. Bir kepce kulak veya burun veya liposuction degil . Saygilar.

27.09.2016 16:27:03 Leyla Artukoglu

Yani diyorsun ki vagina etetiği çapkınlıkla bozuluyor? Bu cehaletle hiç evlenmesen daha iyi olur! İnsanlığın hayrına olur!

27.09.2016 15:28:12 Omer Faruk
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER