Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KABIZLIK ÖNEMSENMİYOR, EŞ DOST TAVSİYESİNE UYULUYOR

Kabızlık önemsenmiyor, eş dost tavsiyesine uyuluyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.12.2018 - 11:57 | Son Güncelleme:

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Azmi Serin, her 10 yetişkinden birinde kronik kabızlık görüldüğünü, sorunu olanların doktora gitmek yerine eşinin dostunun tavsiye ettiği ilaçları kullanıp diyetler uyguladığını belirtti.

Kabızlığın bir sonuç olduğunu, nedenlerinin belirlenip, tedavi edilmesi gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Serin, "Tüm hastalıklarda olduğu gibi kabızlığa neden olan hastalıkların da erken tanısı ve tedavisi çok önemlidir" dedi.

KABIZLIĞA NEDEN OLAN DURUM BELİRLENMELİ

En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birinin kabızlık olduğunu belirten Uzm. Dr. Serin, sorumluluğu herkesin kendisinde araması gerektiğini söyledi. Şehir yaşamının getirdiği beslenme alışkanlıklarındaki değişim ve çalışma koşullarına bağlı olarak ulaşım araçlarının sık kullanımı sonucu bağırsak alışkanlıklarının da değiştiğini kaydeden Uzm. Dr. Serin, "Kabızlık, haftada 3’ten az dışkılama yapma durumu olarak tanımlanabilir. Kısa süreli kabızlık önemli değildir. Ancak 3 aydan fazla devam eden kabızlık durumu kişinin günlük yaşamını da etkilediğinden araştırılması gerekmektedir. Kronik kabızlık olarak tanımlanan bu durum yetişkin her 10 bireyden birinde görülüyor. Normal sağlıklı bir birey 24 - 48 saat içinde tuvalete gidip dışkılama işlevini yerine getirir. Kabızlığı olanlarda bu süre 60-120 saate uzayabilir. Kabızlık başlıca iki nedene bağlı olarak gelişir. Birincisi bağırsaklardan gıdanın sindirilmesi ve kalın bağırsak (kolon) sonuna, makat ağzına gelmesinin uzamasıdır. İkincisi ise kalın barsağa gelen dışkının bağırsaktan atılımının gecikmesidir. Onun için kabızlığa neden olan durumun belirlenmesi ve ona göre tedavinin yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

EŞ DOST REÇETESİYLE TEDAVİ

En sık görülen kabızlığın düzensiz ve yetersiz beslenmeye bağlı kabızlık olduğunu ifade eden Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Serin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düzenli dışkılama alışkanlığı oluşması için yeterli lifli gıdaların düzenli alınması ve belirli zaman aralıklarında tuvalete gidilmesi gerekmektedir. Genç ve çalışan bireylerde, gerek beslenme gerekse gerekli fiziksel aktivite düzenli ve yeterli yapılmadığından bu tür kabızlık şikayetlerini daha sık görmekteyiz. Hijyen nedeniyle tuvalete gitmemek de bir neden. Ayrıca kabızlığa kullanılan çeşitli ilaçlar, metabolik, hormonal ya da sindirim sistemine bağlı nedenler yol açabilir. Birden çok nedeni olabilecek kabızlık sorunu ise önemsenmiyor ve büyük hata yapılıyor. Önemsenmiyor çünkü sık görülüyor, kişi arkadaşında, komşusunda da bu şikayetin olduğunu öğrenince onların tavsiyelerine uyuyor. Önerilen ilacı alıp kullanıyor, diyeti uyguluyor. Oysa kabızlık bir sonuçtur, nedenlerinin belirlenmesi ve ondan sonra tedavi edilmesi gerekmektedir. Ama kabızlık nedeniyle doktora başvurular maalesef çok geç olmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kabızlığa neden olan hastalıklarında erken tanısı ve tedavisi çok önemlidir. Kolon kanseri bunlardan biridir."

DHA

Yayın tarihi: 05.12.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.