Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKTİYOZİS ( BALIK DERİSİ) HASTALIĞI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İktiyozis ( balık derisi) hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.08.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Balık derisi hastalığı olarak da bilinen iktiyozis, hem kalıtsal olarak gelişebilen hem de yetişkinlik çağından itibaren görülebilen bir cilt hastalığıdır. Peki, iktiyozis hastalığının tedavisi var mı? Nelere dikkat edilmeli? Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, tüm detaylarıyla anlattı.

İktiyozis yoğun kuruluk ve pullanma gibi şikayetlerle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. İktiyozisin bir türü yoktur, birden fazla şekilde kendini gösterebilmektedir. Tüm vücutta olabileceği gibi kol ve bacaklar gibi belirli alanlarda da kendini gösterebilir.

NEDEN OLUŞUR? 

Kalıtsal olarak görülebilir yani anne ve babadan genler yoluyla aktarılabilir veya kalıtsal olmayan şekillerinde ise erişkinlikte bir dönemden sonra iktiyozis hastası olabilmektedir. Ailesel görüldüğü zaman çiftler mutlaka çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlık almalıdırlar. Bulaşıcı veya mikrobik bir hastalık değildir.                 

İKTİYOZİS HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Şampuan, duş jeli veya sabun olarak mutlaka cildiye uzmanlarının önerdikleri ürünler kullanılmalıdır. Zaten aşırı kuru ve hassas olan cilt yapısı özel ürünlerle zedelenmemiş olur. Olabildiğince az banyo yapılmalı, gerekirse terleme durumlarında ılık duşlar ve nemlendiriciler tercih edilmelidir. Kaşındırmayacak sıkmayan pamuklu giysiler giyilmelidir. Nemlendirme çok önemlidir. Her fırsatta cildiye doktorunun tavsiye ettiği nemlendiricilerin kullanılması kuruluğu ve pullanmayı azaltır. Kaşıntı ihtimalini düşürür. 

YAZ, GÜNEŞ VE İKTİYOZİS

İktiyozis hastaları yaz ve güneşten önlemlerle faydalanabilirler. Klor cildi kurutabildiği için deniz, havuza göre her zaman çok daha iyi bir seçenektir. Güneşin ve tuzlu suyun cildi kurutucu etkisi olduğundan denizde fazla kalmamak, deniz sonrası ılık bir duşla ciltteki tuzdan kurtulmak ve hemen cilt ıslakken nemlendirici kullanmak önemlidir. Hassas ve kuru ciltlere özel güneş koruyucular kullanmalı ve güneşin çok dik geldiği 11:00 - 16:00 saatlerinde kapalı ortamda bulunmaya özen gösterilmelidir. 

İKTİYOZİS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Maalesef iktiyozis tekrarlayıcı kronik bir deri hastalığıdır ama çok yoğun olduğu durumlarda cildiye uzmanları tarafından önerilen ilaçlarla yoğunluğu azaltılabilmektedir. Özellikle gen tedavisindeki gelişmeler umut vadetmekte yakın bir gelecekte bu hastalığın tamamen tedavi edilmesi için yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.
  

Yayın tarihi: 21.08.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

ayrıca bol bol plajda kalabilirsiniz sıcak nem iyi geliyor, vücudunuzu saran nemli kalmanıza fayda olacak şeyler giyin vede yaz bile olsa gece serinlikte kalmayın. kendimden gözlemlemelerim.

08.08.2019 11:58:15 Necmi YAVUZYILMAZ

Doğumumdan sonra hafif cilt kuruluğu var denilmiş doktorlar tarafından sonrasında iktiyozis olduğu anlaşılıyor şu an 30 yaşındayım bir tedavisi yok benim gözlemlerim terlemede zorluk çekiyoruz mevsim geçişleri zor oluyor sıcaklığa adapte, yazın krem bile kullanmadan tüm vücüdumdan temizleniyor, klima altında çalışıyorum sıcaklık görmezsem yazın ortalarını buluyor geçmesi kışın da krem ve sıkı giyinmek önemli soğuğa karşı dayanıklı değiliz sıcak ve nemli kalmalı soğuk görürse bir faydası olmuyor

08.08.2019 11:54:56 Necmi YAVUZYILMAZ