Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HUZURSUZ BACAK SENDROMU MU?

Huzursuz Bacak Sendromu mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Rengin Türkgüler’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

23.07.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Huzursuz Bacak Sendromunda bacaklarda karıncalanma ve uyuşma olduğunu belirten Dr. Rengin Türkgüler, Huzursuz Bacak Sendromunu anlattı.

Geceleri bacaklarınızı devamlı hareket ettirmek mi istiyorsunuz? Geceleri ayaklarınızda dolgunluk hissi mi oluyor? 15 dakikada bir bacaklarınızı kendinize çekmek mi istiyorsunuz? Bacaklarınızı soğuk suyla yıkamak mı istiyorsunuz?

Evet, Huzursuz Bacak Sendromu olabilir. Ancak; bacaklarınızda venöz yetmezlik yani halk arasındaki deyimle ‘İç varis’ de olabilir.

Uykuya dalma güçleşir

Huzursuz Bacak Sendromunda hastanın bacaklarında karıncalanma, iğnelenme, uyuşma, kramp, yanma benzeri rahatsızlık verici hisler olur. Bu sendromun temel özelliği; bacaklardaki bu rahatsızlığın hareket etmekle geçmesi, istirahatle başlamasıdır. Özellikle akşamları başlayan problemler uykuya dalmayı güçleştirir. Ayrıca toplantılar, uzun yolculuklar gibi sürekli oturma gerektiren durumlarda sıkıntı yaratır. Hasta sürekli kalkmak, dolaşmak, bacaklarını germek ister.

Hissedilen his tam olarak ifade edilemez

İstirahatte hissedilen bu garip hissi hastalar tam olarak ifade edemezler. Hastalar ancak ve ancak bacaklarını hareket ettirerek bu histen kurtulurlar. Hareket sonrasında kısa bir süre rahatlayan hasta, en fazla birkaç dakika sonra tekrar aynı hissi yaşar. Uyku bozukluğu yarattığı için gece boyunca kesintisiz bir uyku sağlanamaz. Bu da gün içinde uykuya meyil, dikkat ve konsantrasyon azlığına sebep olabilir.
Tanımlanan tüm bu belirtiler, dışarıdan damarların görünmediği venöz yetmezlikte, yani iç variste de olabilir.

Şikayetler 'iç varis' nedeniyle de olabilir

Huzursuz Bacak Sendromu’nun aksine venöz yetmezlik, teşhis ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ayakta durarak yapılan Bilateral Alt Ekstremite Venöz Doppler Ultrasonografi ile hastanın bu şikayetlerinin ‘iç varis’ nedeniyle olup olmadığı ayırt edilebilir ve tedavi edilebilir. Böylece yıllarca bu sıkıntıyı çekmek yerine, konusunda uzman bir Radyolog tarafından değerlendirilip problemi kısa yoldan çözmenin dayanılmaz hafifliğini yaşayabilirsiniz.

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler

Yayın tarihi: 23.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.