Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HİSTİDİN NE İŞE YARAR? HANGİ BESİNLERDE HİSTİDİN VAR?

Histidin ne işe yarar? Hangi besinlerde histidin var?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
26.01.2020 - 07:23 | Son Güncelleme:

Histidin mucize yapıtaşı amino asitlerden ikincisidir. Metabolik olarak insan vücudunda yapılamadığı için gıdalarla dışarıdan alınması gereklidir. Histidin, çok zengin ve farklı reaksiyonların oluşumunu sağlayan önemli bir amino asittir.

HİSTİDİN NE İŞE YARAR?

 • Uyku ve uyanıklığın oluşturulmasında (beyinde),
 • Vücudun savunma sisteminin saldırı altında olduğu bölgeye asker hücrelerin gelmesini sağlamakta,
 • Demir, bakır, molibden, çinko ve manganez gibi elementlerin düzenlenmelerine yardımcı olmakta,
 • Kanın ph düzeyini ayarlamakta,
 • Doku ve yaraların tamirini yapmakta,
 • Vücudun maruz kaldığı ağır metalleri vücuttan uzaklaştırmaya kadar çok çeşitli işlevleri bulunan histidin, özellikle kısa süreli hafıza işlevinin oluşumunun temel taşıdır.
 • Histidin; organizmanın çok farklı organlarında işlevleri bulunmasıyla birlikte bu fonksiyonlarının tamamını anlayabilmek henüz mümkün olmamıştır. 

HİSTİDİN EKSİKLİĞİ BİRÇOK SAĞLIK PROBLEMİNE NEDEN OLUR?

Mide asit salgısının oluşumunun uyarılmasından, barsak hareketinin düzenlenmesine, seksüel arzu ve isteğin sağlanmasından, kan hücrelerinin hemoglobin yapımına kadar ana reaksiyonların tam merkezinde olan histidin eksikliğinde; büyüme ve gelişme geriliği, hafıza yetersizliği, cinsel fonksiyon bozuklukları görülür.

HİSTİDİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Ayrıca alerjik hastalıklarda da önemli fonksiyonu olan histidin; kırmızı et, kümes hayvanları, özellikle mercimek ve soya gibi baklagiller, yumurta, kinoa, pirinç, yulaf gibi tahıllar ve yer fıstığında çokça bulunur.

Bunları takviye olarak alabilirsiniz fakat en iyi ve güvenli yol; doğru besin kaynaklarından protein ağırlıklı besin tüketimini sağlayarak bu eksikliği hiç oluşturmamaktır.

Vejetaryen bireyler de baklagil (mercimek/fasulye vb.) ve tahıl (kinoa, karabuğday vb.) tüketimini artırarak bu durumu çözmüş olur.

Histidin; ciddi anlamda yaşlanma karşıtı ve özellikle ciltte gençliğe dönüşümü hızlandırıp, uzun yaşamın kapısını aralayan önemli bir amino asittir. Gençliğinizin uzun yıllar kalıcı olması dileklerimle, aydınlık huzurlu günler diliyorum.

Yayın tarihi: 26.01.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.