Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HİÇ ADET GÖRMEYEN KADIN HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Hiç adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.11.2018 - 15:38 | Son Güncelleme:

Adet düzensizliği hamile kalmaya engel mi? Adet düzensizliği kısırlığa neden olur mu? Hiç adet görmeyen bir kadın hamile kalabilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selen Sakar Ecemiş anlatıyor.

HİÇ ADET GÖRMEYEN KADINLAR HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Adet düzensizliğinin hamile kalmayı engellemesi ya da kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açması kadınlarda tedirginlik oluşturan bir konudur. Kadınlarda adet aralığının 21 günden kısa veya 35 günden uzun olması adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır.

21 GÜNDEN KISA VEYA 35 GÜNDEN UZUNSA DİKKAT!

Bu sorun beraberinde gebe kalma zorluğunu da getirebilir. Adet düzensizliğine yol açan hastalıkların tanısı sonrası tedavi amaçlı verilen hormonal takviyeler ve gebeliğe yardımcı üreme teknikleri ile hamilelik elde edilebilir. Adet düzensizliği 21 günden kısa veya 35 günden uzun sürüyorsa uzmanlar tarafından anormal olarak değerlendirilir.

Beyinde hipofiz bezinin rol aldığı hormonal sistemin çalışmasını yöneten mekanizmada yaşanacak olumsuzluklar adet düzensizliğini doğurur. Ayrıca, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzında yer alan polipler, rahim içini çevreleyen tabakanın normalden daha kalın olması, miyomlar ve az da olsa rahim kanseri bu tip düzensizliklere neden olabilmektedir.

HORMON TAKVİYESİ YAPILABİLİR

 

Beyinden yumurtalıkları uyaran hormon döngüsünün çalışmadığı zamanlarda kadınlar kendiliğinden hiç adet göremezler. Bu eksik hormonların takviye edilmesiyle yumurtlama sağlanır ve çift uygun yardımlı üreme tekniğine yönlendirilerek gebelik elde edilir.

Adet göremeyen diğer durumlar da ise turner sendromu olarak bilinen genetik sendrom, menopoz döneminde kadınlarda kendi yumurtaları ile gebelik elde etmek ülkemizdeki yasal sınırlandırmalardan dolayı mümkün değildir.

ADET GÖREMEMEK HASTALIK SEBEBİ OLABİLİR

Kadınlar için son derece önemli bir sorun olan adet görememenin altında çok farklı nedenler yatabiliyor. Bir kadının düzensiz ve az miktarda adet görmesi veya hiç adet görememesinin altında farklı sebepler yer alıyor. Yumurtalıkların, rahmin veya vajenin gelişmemesi, özellikle hipofiz bezini ilgilendiren beyin içi tümörler ve genetik problemler bunlardan bazılarıdır.

Bunun yanında normal adet gören bir kadının adetten kesilmesi durumu ise “adet görememe” olarak tanımlanır.

Adet görememenin (Seconder amenore) ortaya çıkmasına neden olan durumlar ise şöyle: Aşırı stres, ani kilo kaybı ya da kilo alımı gibi beslenme bozuklukları, polikistlik over, tiroit bozukları, yüksek prolaktin hormonu gibi hormon bozuklukları, antidepresanlar gibi farklı sağlık sorunlarının tedavisi için kullanılan ilaçlar, aşışı egzersiz yapma, yumurtalık ve beyin tümörleri, ameliyatla yumurtalıkların veya rahmin alınmış olması, doğum sonrası aşırı kanamaya bağlı bazı durumlar radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi görme ve kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar
 

Yayın tarihi: 19.11.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.