Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HERKES BOTOKS YAPTIRABİLİR Mİ?

Herkes botoks yaptırabilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Buse Çapkınoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Estetik Bakış Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr
UZMANA SOR
 
 

05.03.2020 - 14:46 | Son Güncelleme:

Estetik cerrahi yöntemlerinden biri olan botoks, hem kadın hem erkeklerin tercih ettiği bir uygulamadır. Oldukça kısa süren ve güvenilir bir işlem olan botoks uygulamasıyla istenilen görünüme kavuşulabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Buse Çapkınoğlu, botoks uygulaması hakkında merak edilenleri sizlerle paylaştı.

Botoks uygulaması genellikle ilerleyen yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini azaltmak için tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle yüzdeki çizgiler ve kırışıklıklar için uygulanan botoks, minik iğnelerle kaslara ilacın verilmesi şeklinde yapılmaktadır. Uygulama yapılacak bölge ve doz kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Botoks enjeksiyonu; alın, kaş çatma çizgisi, boyun ve kaz ayaklarındaki çizgilere uygulanmaktadır. Bu uygulama sonucunda kırışıklıkların açılması hedeflenmektedir.

BOTOKS UYGULAMASINI HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?

Botoks uygulamasını, bazı özel durumlar haricinde doğal ve uyumlu bir yüz görünümüne sahip olmak isteyen herkes tercih edebilir. Yalnızca kas problemi yaşayan kişiler ve hamilelere botoks uygulaması yapılmaz. Botoks uygulaması genellikle 4 ay etkili olmaktadır. 4 ila 6 ay arası etkisinde azalma meydana gelir. Bundan dolayı 6 ayda bir botoks uygulaması yaptırmak uygun olabilir. Kırışıklıkların önüne geçmek için nemlendirici kullanımı ve güneşten korunma oldukça önemlidir.

BOTOKS UYGULAMASININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Botoks uygulamasında ilacın etkisi 3 ila 7 gün içerisinde tam anlamıyla oturur. Uygulanan bölgeye göre göz kapağında düşme ve çift görme gibi yan etkiler oluşabilmektedir. Yaklaşık 2 hafta içerisinde bu durum düzelmektedir. Bunun dışında kızarıklık ve baş ağrısı gibi yan etkilerle de karşılaşılabilir.

Yayın tarihi: 05.03.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.