Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAZZIN SİMÜLASYONU CİNSEL FANTEZİLER

Hazzın simülasyonu cinsel fanteziler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

12.03.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aşırıya kaçmayan cinsel fanteziler kimseye zarar vermez.

Cinsel fantezi kurmak kolay ve güvenlidir. Cinsel fantezileri bir çeşit simülasyon olarak tanımlayan Uzman Psikolojik Danışman Dr. A. Cem Keçe, cinsel fantezilerle ilgili bilinmesi gereken önemli noktaları anlattı.

Cinsel sapkınlıkla karıştırmayın!

Fanteziler, hayal dünyasında kaldığı ve kişinin kendisine, partnerine ya da topluma zarar vermediği sürece asla sorun yaratmaz. Cinsel fanteziler, cinsel uyarılmayı sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için mutlaka zorunlu hale gelmişse, bir sorun olarak algılanabilir ancak bu sapıklık anlamına gelmez. Yani sapıklık herhangi bir durumun veya nesnenin tekrarlayıcı, sabit ve cinsel uyarılma sağlamak için zorunlu olması demektir. Hastalar tarafından ilk etapta yalnızca bozukluk olarak algılanan veya hiç fark edilmeyen ancak toplumsal nedenlerden ya da partnerlerinin şikayetlerinden dolayı sorun olarak tespit edilen cinsel sapkınlık (parafili); normal cinsel ilişkiden sapma anlamında kullanılan bir terimdir.

En sık görülen cinsel sapkınlıklar nelerdir?

Cinsel sapkınlıklar genellikle tekrarlanan ve kişiye üzüntü veren özel cinsel fanteziler, yoğun cinsel dürtüler ve uygulamalar ile karakterize cinsel bozukluklardır. Cinsel sapkınlıkların en tipik özelliği, cinsel uyarılma ve orgazm ile ilişkili olay, bilinçli ve bilinçsiz bileşenleriyle özel fantezilerdir. Fantezinin etkileri ve onun davranışsal gösterimi, kişinin cinsel alanın ötesine kadar uzanarak hayatını istila etmektedir. Klasik psikoanalitik modelde, heteroseksüel uyum için normal gelişme sürecini tamamlayamamış kişilere parafililik kişi denir. En sık görülen cinsel sapkınlıklar; teşhircilik (egzibisyonizm), fetişizm, fortçuluk (frottörizm), pedofili (çocukculuk), mazoşizm, sadizm, röntgencilik (voyerizm), transvestik fetişizmdir. Cinsel fanteziler her zaman masun ve zararsız olmayabilir, her zaman doğru ve sağlıklı bir şey değildir. Örneğin; birçok kişi meme, kalça, bacak, ayak gibi bedenin çeşitli bölümlerinden cinsel olarak uyarılır ve bunlara fantezilerinde de yer verir. Elbette ki bu bir sapkınlık değildir. Sadece bir cinsel uyaran çeşitliliğidir.

Fetişizm normal bir şey mi?

Ancak bir kişi için tek cinsel uyaran örneğin sadece ayak ise, başka hiçbir şey aynı cinsel uyarı sağlamıyorsa, o zaman fetişizm dediğimiz bir sağlıksız durum söz konusudur. Ya da bir cinsel fantezi sado-mazoşist eğilimlere yönelmişse, yaşanan cinsel ilişki fiziksel ve duygusal şiddet içermeye başlamışsa bu normal değildir. Çünkü cinsel ilişki esnasında acı çekme veya acı çektirmenin çiftlere haz vermesi doğal kabul edilen bir durum değildir. Cinsel ilişki esnasında romantizmin ve duysallığın yerini şiddet içeren eylemler almaya başlamışsa burada sağlıklı bir cinsellikten bahsedilemez.

Cinsel fantezi kurmanın yararı var mı?

Cinsel fanteziler kişilerin üzerindeki bir takım baskıları azaltabilir, günlük hayatlarını normal olarak sürdürmelerine ve cinsel yaşamdaki heyecanlarını yoğunlaştırarak daha kolay doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilir. Cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı arttırabilir. Kişinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendi kendini erotize etmesine yardımcı olabilir. Duyguları canlı tutar, cinsel yaşantıyı monotonluktan uzaklaştırıp renklendirebilir, zenginleştirebilir. Cinsel fantezi kurmayan insan yoktur. İnsanlar, özellikle yaşları ilerledikçe veya ilişkileri olgunlaştıkça, cinsel isteklerinin o kadar çabuk uyanmadığını görebilirler. Bu dönemlerde fanteziler cinsel isteğin arttırılmasında yardımcı olmaktadır. Çünkü her açıdan insanın kendi denetimi altında kurulan cinsel fanteziler, kişinin kendisini tehlikeye atmadan ya da reddedilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumları keşfetmesini mümkün kılabilir. Cinsel fanteziler, herhangi bir cinsel sapkınlığın baş göstermesini önleyebiliyor veya evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma ve aldatma ihtimallerini azaltabilir de.

Cinsel terapistlerin kullandığı bir tedavi yöntemi

Çoğu çift, cinsel fantezileri hakkında konuşmak yerine mutsuz bir cinsel hayatı yaşamaya mahkum olmayı tercih ediyor. Oysa fantezi kurdurmak, cinsel sorunları ortadan kaldırma yöntemleri içinde cinsel terapistlerin en çok kullandığı ev ödevleri arasında yer alır. Özellikle çiftin cinsel istek ve performansı bozan bazı aksamalar, problemler varsa, cinsel hayatı canlandırmak ve çiftin mutluluğunu arttırmak için, cinsel fantezi kurmak veya uygulamak bir tedavi biçimidir.

Yayın tarihi: 12.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

arkadaslar bu fantazi işi tehlikeli sorun yasatıyor yada çiftlerden biri neden bir baskası olmasın dıyor bu mayın tarlasında yurumek gıbı bır sey cok cok onemlı eger dısardan bırı bunu sıze ıma yoluyla telkın edıyorsa o insandan uzaklasın tuzaga dusersınız sız ailenize esınıze guvenın kıskanclık yapmayın asırıya gıtmeyın esınızle eger bırbırınızın ne ıstedıgını bılıyorsanız zaten sorun cıkmaz zevk alırsınız temiz dusunun yeter insanca ve erkek ailenın temel dıregı ve koruyucusu oloarak

01.01.2013 10:47:56 murat devasa

Ben de fantezi kurmakta bir sakınca görmüyorum aksine yararlı diye düşünüyorum.

nasıl bir yarar bu

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER