Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAVUZ VE DENİZ KEYFİ FELAKETE DÖNÜŞMESİN

Havuz ve deniz keyfi felakete dönüşmesin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.07.2018 - 15:48 | Son Güncelleme:

Sıcak havaların insanları deniz ve havuzlara doğru çağırdığı bugünlerde, havuzda yaşanabilecek burun kırılmaları, olası kazalar arasında yer alıyor.

Tatilde havuz başındaki kaygan zeminler, maalesef bu tür kazalara davetiye çıkaracak kadar tehlikeli olabiliyor. Kimi zaman enerjisi tavan yapmış mutlu bir çocuk, kimi zaman da onun peşinde koşan bir ebeveyn için kayarak düşmek çok olası. Peki, tatillerde yaşanabilen böyle can sıkıcı kazalar durumunda ne yapmalı, ne yapmamalı? Konuyla ilgili olarak KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, önemli bilgiler verdi.

İLK MÜDAHALEDE BİLİNÇLİ DAVRANMALISINIZ

Havuzda kayıp düşen kişi burnunu çarpmışsa ve burnundan kan geliyorsa; burnunu işaret parmağı ve başparmağı ile kuvvetlice sıkıp, başını öne doğru eğmelidir. Kanaması olan kişinin başını yukarıya kaldırması yanlış bir hareket olur. Kazanın üzerinden zaman geçmeden hemen buruna buz uygulaması yapılmalıdır. Eğer burunda çok ciddi bir kanama varsa, hasta zaman kaybetmeden bir hastaneye başvurarak kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına görünmelidir.

RENK DEĞİŞİMİ KIRIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Kaza sonrası hafif şiddetli bir kanama varsa; burun içine çok soğuk su çekmek kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır. Pıhtıları atabilmek için hafifçe sümkürmek de doğru bir hamle olur. Burada burnunuza çekeceğiniz suyu, eğer imkân varsa buzdolabından temin etmeniz daha isabetli olacaktır.

Geçirdiğiniz kaza sonrasında burun üstünde renk değişimleri yaşandıysa, yani morarma söz konusuysa, bu durum bir kırığın ya da çatlağın habercisi olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir KBB uzmanına görünmelisiniz.

HER KAZA AMELİYAT GEREKTİRİR Mİ?

Havuz başında ya da farklı bir yerde yaşanan burun kazaları sonrasında yaşanan en büyük kaygı şu oluyor; buruna aldığımız her darbe, ameliyat gerektirir mi?

Buruna aldığınız her darbe değil ancak burnunuzda şekil değişikliğine neden olan her kırık, mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafından ameliyat edilmelidir.

KIRILAN KEMİK YANLIŞ KAYNARSA…

Başka bir olasılık üzerinden de örnek vermek gerekirse; tatilde yaşadığınız havuz kazası sonrası, burnunuzdaki travmayı çok önemsemediniz. Tatilinizi bölüp, muayene olmaya zaman ayırmadınız ve burnunuzda oluşan kırık yanlış kaynadı. Bu durumda ne yapılabilir?

Burun kırıklarından sonra oluşan yanlış kaynamalar kalıcı eğriliklere, yamukluklara ve kalıcı nefes problemlerine yol açabilir. Tatilinizde harcamak istemediğiniz bir muayene süresi, daha sonra size uzun bir ameliyat olarak geri dönebilir. Çatlaklarda ise burun şişer ve morarır ancak burnunuzun şeklinde değişmeye ve bozulmaya yol açmaz.

KBB UZMANI TERCİH EDİLMELİ

Burnunuzun fonksiyonları ile ilgilenen uzmanlık alanı olan Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanları yaşadığınız travma sonrasında burnunuzun iç kısmını titizlikle inceleyecek ve ileride yaşama ihtimaliniz olan nefes sorunlarının önüne geçilmesi için gerekli önlemleri alacaktır.

Yayın tarihi: 03.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.