Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLEYKEN DUYGULARINIZA ESİR OLMAYIN!

Hamileyken duygularınıza esir olmayın!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Meriç Çağrı Ağır’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Her Doğum Bir Mucize Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

18.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hamilelik döneminde yaşanan duygu değişimleri ve depresyonla başa çıkmanın yollarını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır anlatıyor.

Hamilelikte en çok şikayetçi olunan konu duyguların ani bir şekilde değişmesidir. Salgılanan hormonlardan dolayı hamilelikte, strese meyilli, çok fazla duygusal bir ruh haline geçiş yapılır.

Hamilelik sürecinde, anne adayları genellikle gelecek kaygısı yaşarlar. Çünkü, alışagelmiş hayat tarzlarından çıkıp, sorumluluklarının üzerine çocuk bakmak eklenir. İçgüdüsel olarak bu yetenek annelere verilse bile, çocuk doğana kadar bu stres üzerlerinde olur. Hamilelerin bir diğer kaygısı ise, alınan kilolardır.

hamilelik sürecinde depresyon

Hızlı kilo değişimi, değişen hormonlardan kaynaklı strese meyilli olmaları ve çok duygusal olmaları, depresyon riskini oldukça artırmaktadır. Hamilelerin son aylarında mutsuzluk, halsizlik, isteksizlik durumu çok daha fazla yoğunlaşır. Bu süreç bazen uzayıp, doğum sonrasında bile devam etmektedir.

Bunun nedeni ise gebeliğin sonuna doğru yükselen östrojen, progesteron ve böbreküstü bezleri hormonlarının, doğumdan sonra birdenbire azalmasıdır. Bu azalma sonucunda annelerde yetersizlik hissi oluşmaktadır. Hamilelik döneminde depresyon, bebeğe ve anneye oldukça zarar vermektedir. Bu yüzden duygularınıza esir olmadan, depresyondan uzak durmanız gerekmektedir.

DEPRESYONLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

 1. Sağlıklı beslenmek depresyonla başa çıkmak için çok önemli bir etkendir. Yüksek besin değerleri yiyecekler tüketildiğinde, anne adayı kendini zinde ve sağlıklı hisseder.
 2. Vücudun ihtiyacı olan günlük sıvı miktarının karşılanması, hem anne hem de bebek için çok yararlı olup, depresyonla baş etmeye yardımcıdır. 
 3. Spor yapmak hamiller için çok önemlidir. Kendinize zaman ayırdığınız için depresyon riski azalır. Spor sonrasında kendinizi enerjik ve iyi hissedersiniz.
 4. Hobi edinmek, sosyal aktivitelere katılmanın stres üzerinde olumlu etkileri vardır. Dikkatinizi kendinize değil, başka insanlara odakladığınızda endişeleriniz hafifleyecektir.
 5. Hamilelik döneminde kendizi salmamalı, bakımlı olmasınız. Dış görünüşünüzün bakımlı olması, enerjik ve neşeli hissetmenize yardımcı olacaktır.
Yayın tarihi: 18.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.