Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HACAMAT NEDİR? HACAMAT NASIL UYGULANIR?

Hacamat nedir? Hacamat nasıl uygulanır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.10.2019 - 09:50 | Son Güncelleme:

Islak kupa tedavis i(Wet Cupping ) yani "hacamat", ağrıların azaltılmasına, zayıflamış bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, kanser tedavisinde tedaviye toleransı kolaylaştırma ve gerek radyoterapi gerekse kemoterapinin olumsuzluklarını azaltmak amacı gözetilerek uygulanmaktadır.

HACAMAT UYGULAMASI SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Hacamat; ağrısız, acısız bir uygulama olup, aşırı kan akıtma söz konusu değildir ve uygulamalardan kısa bir süre sonra iz kalmaması gerekir. Medyada görülen hacamat uygulamaları teknik olarak bir çok yanlışı barındırmakta; hatta sağlıksız ortamlarda uygulanmakta, insanımızın hayatı, sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Hastalık durumları dışında koruyucu bir tıp yöntemi olarak da tercih edilir.

ABD'DE 2004 YILINDAN BERİ UYGULANIYOR

2004 yılından beri Amerika Teksas Üniversitesindeki Dr. Anderson Kanser Merkezi'nde uygulanan (WetCupping) yani hacamat tedavisi kanser hastalarının ağrılarını dindirme, bağışıklığı artırma, tedaviye toleransı kolaylaştırma ve gerek radyo gerekse kemoterapinin olumsuzluklarını azaltmak amacı ile tamamlayıcı ve alternatif bir tedavi yöntem olarak değerlendiriliyor. Konuya ilişkin bilimsel araştırmalar devam etmekle birlikte; kupa tedavisi, alışılmış kanser tedavilerine ek, tamamlayıcı bir yöntem olduğundan hastalar arasında aromaterapi, yoga ve meditasyondan daha çok tercih edilmektedir. Kupa tedavisi, bu merkezlerdeki kanser tedavilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kupa tedavisi deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde hastalar birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Hem hekim olmayanların bu tür işlemleri yapması yasal değildir.

HACAMAT UYGULAMASI KANSER HASTALARI İÇİN ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMİ Mİ?

Kanser hastaları, normal klasik tedavi yanında birçok alternatif tedaviden umut beklemektedir. Ülkemizde ilgi alanı kanser tedavisi olan doktorlar kemoterapi, radyoterapi ve onkolojik cerrahi uygulamaları hastalara sunmaktadırlar.

Dünyada ise, artan bir şekilde alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelim söz konusudur. Son 10 yılda tamamlayıcı tıp uygulamalarına talep yüzde 24'lerden yüzde 60'lara varan oranda artmıştır.

Bu yöntemlerde daha çok kanser değil, onu oluşturan mekanizmalar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu bağlamda hacamat öne çıkan, insanlarca da talep edilen uygulamalar arasındadır. Milattan önce tatbik edildiğine dair bir çok kanıt vardır. Bu yöntem, son 10 yılda ciddi araştırmalara konu olmakta, gerek Amerika gerekse İngiltere ve Almanya'da wet-cupping therapy (ıslak kupa tedavisi: hacamat) dernekleri kurulup organize olunmaktadır.

HACAMAT TEDAVİSİ KANSERİ TEK BAŞINA TEDAVİ ETMEZ

Maling tümörlerin tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinin ortadan kaldırılmasında ıslak kupa (WetCupping) yani hacamat tedavisinin faydalı olduğu gösterilmiştir. Kupa tedavisi asla kanseri tek başına tedavi etmez, ancak immüniteye katkıları, dokulardaki toksik birikimlerin cilt yolu ile atılması, temizlenmesi hastaların yaşam kalitelerine önemli katkılar sağlar.

Hacamat kanser ağrılarını, hastalığın şiddetine bağlı olarak hafifletir. Özellikle adale ağrıları, baş ağrıları, yogunluk, uykusuzluğa bağlı ağrılar birincil olarak düzelir. Kemoterapi ya da Radyoterapinin etkilediği sinir dokusunun etkilendiği ağrı türlerinde ve nöropatik ağrılarda azalmalar görülür.

Islak kupa tedavisi kanser hastalarına uygulandığında hastalar kendilerini daha iyi hissetmekte, daha hızlı toparlanmakta ve tedaviye daha olumlu yanıt veremektedirler. Bu tür tamamlayıcı tıp yöntemlerinin vucudun kök hücre üretmesini provoke ettiği bilinmektedir. Hacamat tedavisi gören hastalarda nükslerin oluşmasının ciddi derecede azaldığı belirtilmektedir.

RADYOTERAPİ ÖNCESİ VE SONRASINDA DOĞAL SİLAHLARIMIZ

Yayın tarihi: 01.10.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.