Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GİNSENG NEDİR? GİNSENG FAYDALARI VE TÜKETİMİ

Ginseng nedir? Ginseng faydaları ve tüketimi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
24.10.2018 - 00:10 | Son Güncelleme:

Modern tıp, bazı bitkileri koruyucu ve destekleyici olması bakımından önemli sayar. Bunlardan biri de ginsengdir. Ginseng, birçok farklı yararı olduğuna inanılarak, alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Ginsengin yararları tedavi edici olmaktan çok koruyucu ve destekleyicidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, ginseng ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Botanik dünyasında ismi ‘Panax’ olan ginsengin; hafızayı güçlendirme, beyin fonksiyonlarını düzenleme, halsizlik ve yorgunluğa karşı iyileştirici etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır. Ginsengin üreme sağlığı ve nörolojik rahatsızlıklarda da faydalı olabileceği düşünülür.

HAFIZAYI ONARIYOR

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi durumlarda ginseng kullanımı vücut direncini artırmaya yardımcı olurken, uzun süreli ginseng kullanımının bağışıklık sistemini düzenlediği ve güçlendirdiği çalışmalarda gösterildi. Ginseng, hafıza onarımı ve beyin fonksiyonlarını düzenlemede de kullanılan bir bitkidir.

KONSANTRASYONU ARTIRIYOR

Olumlu etkileri sayesinde konsantrasyonu artırmaya yardımcıdır. Çalışma hayatında gün içerisinde konsantrasyon eksikliğinden yakınan bireyler ginsengden faydalanabilir. Ginsengin hafıza üzerine olumlu etkileri sayesinde “Nörolojik hastalıklarda ginseng kullanımı yararlı olabilir mi?” sorusunu doğurmuş ve bu konuda çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Alzheimer’ı olan kişilerde uzun süreli ginseng kullanımının algılamayı geliştirdiği düşünülür. Ayrıca, majör depresyonun tedavisinde yardımcı olabileceğine dikkat çekilir. Ancak, bu hastalıklarda ginseng kullanımının kesinlikle yardımcı olduğunu söyleyebilmek için daha çok çalışma sonucuna ihtiyaç vardır.

ginseng

SAHTE GİNSENGE DİKKAT!

Gerçek ginseng; ‘Panax ginseng’ ve ‘Panax quinquefolius’ bitkisinin köklerinden elde edilir. Ginsengin olumlu etkileri nedeniyle ginseng olarak lanse edilen ancak gerçek ginseng olmayan ürünler piyasada satılıyor. Ginseng alırken mutlaka buna dikkat edin.

ÇAY OLARAK TÜKETEBİLİRSİNİZ

Ginsengin kapsül formları tercih edilebileceği gibi ginseng kökü kullanılarak yapılan çayı da içilebilir. Ginseng çayı yapmak için; 1-2 gram ginseng kökünü kaynamış suya ilave ederek, 15 dakika bekletip için. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ginsengi yüksek miktarlarda kullanmamak. Ginsengi düşük miktarlarda uzun süre kullanmak önemlidir. Ginsengin faydasının görülebilmesi için en az 2-¬3 hafta kullanılması gerekir.

DİYABET İLACIYLA KULLANILIR MI?

Ginsengin diyabeti olmayan kişilerde yemek sonrası kan şekerini düşürdüğü gösteriliyor. Ancak, diyabet hastası olan ve ilaç kullanan bireyler ginseng kullanırken mutlaka hekimine danışmalıdır. Ginseng diyabet ilaçları ile birlikte kullanıldığında kan şekerinde istenmeyen, ciddi düşüşlere neden olabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler de ginseng kullanımına dikkat etmeli ve mutlaka hekime danışmalı. Ginseng kan sulandırıcı etkiye sahip olduğu için kan sulandırıcı ilaçla birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir.

Yayın tarihi: 24.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.