Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇ ANNE OLMAK YA DA OLMAMAK?

Genç anne olmak ya da olmamak?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.05.2016 - 11:15 | Son Güncelleme:

İdeal anne olma yaşının 25-30 arası olduğunu söyleyen Psikolog ve Aile Danışmanı Seval Hacım Kılıç, erken yaşta anne olmanın avantaj ve dezavantajlarını sıraladı.

Anne olmak her kadın için mucizevi bir durumdur. Anne olmak demek kendinizden daha fazla düşündüğünüz ve bir ömür düşüneceğiniz bir varlığın sizin içinizde yavaş yavaş oluşması demektir. Günümüzde kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi ve akabinde kariyer yaşantısı anne olma yaşının da yükselmesine sebep oldu. Türkiye’de ortalama bir kadının evlilik yaşı 25-27 aralığındadır. Doğal olarak anne olma yaşı da 30’ları bulmuştur. İdeal anne olma yaşının ise 25-30 yaş aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Anne baba

ANNE BABA OLMAYA HAZIRLIK

Evlilik sonrasında bazı kadınlar bebek sahibi olmak için bir hazırlık sürecinden geçer. Evliliğe adaptasyon ve çiftlerin ilişkilerinin oturması için belli bir zamana ihtiyaçları vardır. Kadınlar hem kendilerini hem de eşlerini anne baba olma süreci için hazırlar. Çok erken yaşlarda (18-20’li yaşlar) bebek sahibi olunduğunda, genellikle anne ve babanın bu hazır olma sürecine girmediklerini gözlemleriz. Bebek dünyaya geldikten sonra anne ve babalık rolleri belirlenmeye ve öğrenilmeye başlanır.

Yayın tarihi: 03.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.