Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GECE YEME SENDROMU NEDİR? GECE YEME NASIL ÖNLENİR?

Gece yeme sendromu nedir? Gece yeme nasıl önlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.09.2016 - 12:19 | Son Güncelleme:

Gece yeme sendromunun kişinin gösterdiği yeme davranış bozuklukları olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Özge Yüksel, gece yeme sendromunu önleyici beslenme önerilerinde bulundu.

Gece yeme sendromu uykunun bozulur hale gelmesi ve enerji alımının eş zamanlı örneğiyle ortaya çıkar. Bu senkronizenin sebebi normal uyuma siklusunun ve yeme şeklinin bozulmasından kaynaklanır.

RUHSAL DURUM DA BOZULUR

Günlük kalorinin en az %50’sinin son akşam yemeğinden sonra atıştırmalar ile alınması ve yenilen besinlerin genel içeriği şeker ve nişasta gibi karbonhidratların oluşturulması ile karakterize bir hastalıktır. Uyandıktan sonra ilk öğünü birkaç saat geciktirme ve gece yediklerinden dolayı mide bozukluğu rahatsızlıkları görülür. Hasta sabahleyin uyandığı zaman iyi durumdadır ve gün ilerledikçe ruhsal durumu bozulmaktadır. Nedeni serum melatonin düzeyinin düşmesi, leptin hormonunun azalması ve kortizol düzeyinin yüksek olması düşünülmekle birlikte asıl neden aşırı strestir.

gece yemek yiyen kadın

GECE YEME SENDORUMU HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Stres birçok hastalığın kaynağı olmakla beraber, gece uyku düzensizliği ve uyandığınızda hemen yeme isteğinizin ana nedeni olabilir. Günü yeterli ve doğru beslenerek geçirmeniz akşam beslenmenizi ve uyku kalitenizi olumlu yönde etkiler. Böylece gece yemeleriniz son bulur. 

Sabah uyandığınızda gözleriniz açılır fakat kahvaltı yapamazsınız vücudunuz uyanmakta ve güne adapte olmakta zorluk çeker. İyi bir sabah kahvaltısının sizi daha enerjik, daha sağlıklı hissettireceğine emin olun.

Yayın tarihi: 19.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.