Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EŞİNİZİ VE SİZİ 3 AŞAMALI BİR OYUNA DAVET EDİYORUZ!

Eşinizi ve sizi 3 aşamalı bir oyuna davet ediyoruz!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Özge Altan Aytun’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

23.05.2016 - 14:00 | Son Güncelleme:

Mutlu evliliğin altın kuralı iyi bir eş olmaktan geçer. Peki iyi bir eş olmak için neler yapılmalı? İşte uzmanından 3 aşamalı bir oyun...

Yapmanız gerekenler basit adımlardan oluşuyor. Belki uygulaması açıklaması kadar kolay olmayabilir ama ilk etap için bunları aklınızda tutmanız bile yeterli. Böylelikle ilk olarak yolunda gitmeyen şeylerin ne olduğunu fark edebileceksiniz. Buradaki amaç, sizin ve partnerinizin sevildiğini, değer gördüğünü ve kendine saygı duyulduğunu hissettiği bir atmosferi yaratabilmek…

BİRİNCİ SEVİYE: PARTNERİNİZLE ARKADAŞLIĞINIZI YENİDEN CANLANDIRMAK

İyi bir ilişkiyi sürdürmek için basit ama gerekli olan bu özel anları partnerinize sunun. Beraber zaman geçirin ve eğlenin. Sadece beraber zaman geçirmekten daha önemli olan bütün varlığınızla o an orada olabilmek. Sadece orada bulunmak için yapmanız gereken şey gerçekten partnerinize karşı ilgili, meraklı ve açık olmanız. Bu alışkanlığı edinmek için günlük olarak 15 dakikayı herhangi bir ekran olmaksızın, çocuklardan ve telefonlardan uzak, birlikte geçirmeniz. Sadece 15 dakika! Bu dakikalarda istenilen şey mum, romantizm ve şiir değil, bütün benliğinizle ilgi göstermeniz ve odaklanmanız!

Örneğin şöyle bir soru ile başlayabilirsiniz: “Bugün seni en çok mutlu eden/hayal kırıklığına uğratan/üzen ne oldu? Siz de kendi cevaplarınızı onunla paylaşabilirsiniz.

Diğer basit ama etkili şey onu ne kadar çok sevdiğinizi, hayranlığınızı ve değer verdiğinizi gösteren en az 1 şey söylemek olabilir.

İKİNCİ SEVİYE: ÇATIŞMA ALANINA GİRİŞ

Bunun cesaret isteyen çok riskli bir alan olduğunu düşünebilir ve şu ana kadar çatışmaları yaşadıktan sonra onları yok saymaya veya kaçınmaya programlanmış olabilirsiniz. Bütün çiftler anlaşmazlık ve farklılık alanlarına sahiptir ve bu bilinenin aksine partnerinizle bağlantı kurmanızı imkansız hale getirmez. Genel olarak partnerinizle yaşadığınız üç sorundan yalnızca biri çözülebilir, kalan ikisi hakkında çatışmaya muhtemelen ömür boyu devam edeceksiniz. Ve belki de sürpriz olan bunu çözmeye çalışmanızın ve çözerken ne kadar zorlandığınızın mutlu bir birliktelik için hiçbir önemi olmadığı. Burada öğrenmeniz gereken anahtar beceri, aranızda ne kadar büyük bir anlaşmazlık ve farklı bakış açısı olursa olsun partnerinizin sizin tarafınızdan dinlendiğini, değer gördüğünü, anlaşıldığını ve saygı duyulduğunu hissetmesidir. Fikirleriniz birbirine taban tabana zıt olsa bile önemli olan onu duymanız ve onaylamanızdır. Onunla aynı fikirde olmamanız, onu dinlememeniz ve yok saymanız anlamına gelmez.

Örneğin bir konu hakkında farklı düşünüyorsunuz ve çatışmaya başladınız. Yavaşlayın! Yavaşlayın ve sadece onun ne anlatmaya çalıştığına ve arkasındaki mantığa odaklanın. Sadece duyulmak ve anlaşıldığını hissetmek atmosferi yumuşatır ve birbirinize daha yakın kalmanızı sağlar. Bu onunla aynı fikirde olmanız demek değildir, sadece onu anlamanızla ilgilidir.

Bir probleminiz olmadığında da farklılıklarınız üzerine konuşabilirsiniz. Ondan farklı düşündüğünüz konuda hislerini ve düşüncelerini anlatmasını isteyin. Bu sayede düşündüğünüzün aksine durduk yerde problem çıkarıyor gibi olmayacak, sakin ve güvenli bir ortamda farklılıklardan konuşmaya fırsat bulacaksınız.

ÜÇÜNCÜ SEVİYE: FİNAL OYUNU

Oyunun final seviyesi hayalleri tekrar ortaya çıkarmak ile ilgili… İkinizde olan iyi bir şeyler sizi bir araya getirdi ve çift olmaya karar verdiniz. Pek çok açıdan birbirinize bağlı olabilirsiniz. Bununla beraber, birlikte olacağınız geleceği hissetmek, hayal etmek ve kafanızda canlandırmak bu bağlılığı daha çok güçlendirecektir. Yaşam ve meşguliyetler bunu yapmaktan sizi alıkoyabilir. Çocuklar ve kariyer telaşları ile zaman akıp gider ve hayaller ufukta görünmez olur. Sizden giden hayalleri bilinçli olarak geri çağırabilirsiniz.

Bir öğleden sonrayı ya da bir akşamı bilinçli olarak bu dosyayı açmaya ayırın. Tekrar hayallerinizle bağlantıya geçin. Bağlantı hızı başta düşük olabilir. Ama deneyimlerinizi, hislerinizi düşündükçe hayallerinizin de orada olduğunu göreceksiniz. Onları bulun. İkinizin bir araya geldiği zamanlardan, ne hayaller kurduğunuzdan bahsedin ve şimdi neler hayal ediyorsunuz… Gelecekte neler olacak? Çocuklar gidip de baş başa kaldığınızda neler yapmak istersiniz? Sadece ikiniz için özel ve anlamlı olan neler vardı ve hala var. Bunları ortaya çıkarın, bazen eski resimler ve videolar da buna çok yardımcı olur.

Unutmayın! İlişkide küçük değişimler büyük etkiler yaratır. Oyunun bütün seviyelerini ciddiye almaya ve görevi tamamlamaya çalışın. Her bir seviye ile ilgili sizdeki ve ilişkideki gelişmeleri kaydedin. İlişkide olumlu geri dönüşleri almaya başladıkça yeni adımlar atmak için çok daha istekli olacaksınız.

Referanslar: National Marriage Seminars. Bumberry, W. For Guys Only: Three Steps to Being a Better Husband

Uzman Psikolog
Özge Altan Aytun

Yayın tarihi: 23.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.