Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERKEKLERİN %20-30'U ERKEN BOŞALMA PROBLEMİ YAŞIYOR

Erkeklerin %20-30'u erken boşalma problemi yaşıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ege Can Şerefoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

21.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erken boşalma en sık görülen erkek cinsel fonksiyon bozukluğudur. Yapılan birçok çalışma toplumdaki cinsel açıdan aktif erkeklerin yaklaşık olarak %20-30’unun erken boşalma problemi yaşadığını ortaya koymuştur. Her ne kadar tıbbi açıdan bir sıkıntıya neden olmasa da, bir erkeğin sürekli olarak partnerinden önce orgazma ulaşması genellikle ilişkide ciddi gerginliğe yol açar. Bu problemi yaşayan çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşabilir, cinsel ilişkiden kaçınabilir ve sadece erken boşalma nedeniyle birlikteliklerini tamamen sonlandırabilirler.

Bazı erkekler erken boşama probleminin eşlerinde sadece biraz hayal kırıklığı yarattığını düşünebilir. Aslında erken boşalma probleminin kadınlarda yol açtığı duygu ve düşünceler bundan çok daha derin ve karmaşıktır.

Erken boşalma sıkıntısı yaşayan bir erkeğin kadın partneri genellikle aşağıdaki düşüncelere sahiptir:

“NEDEN BENCİLCE DAVRANIYOR?“

Her ne kadar erken boşalma rahatsızlığı olan erkekte bu durum istem dışı ortaya çıkıyorsa da, kadın partnerler bu konuda şüpheci davranabilir. Erken boşalma sonrası erkek partnerin eşine ilgisiz davranması ve orgazm sonrası tüm cinsel aktiviteyi sonlandırması ise, erkeğin bencilce davranıp sadece kendi cinsel tatminine odaklandığına dair şüpheyi kuvvetlendirecektir. Bu düşünce gerçek durumu yansıtmıyorsa da, kadınların duygusal doğaları unutulmamalı ve erken boşalma sonrası cinsel yakınlığı sürdürerek kadın partnerin de bu ilişkiden zevk alması sağlanmalıdır.

“YETERİNCE TECRÜBELİ DEĞİL Mİ?“

Boşalma refleksini kontrol edebilme yeteneği cinsel tecrübe ile ilgilidir ve çok fazla cinsel ilişki yaşamamış erkekler genellikle erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kalır. Bu sosyal olgu ister istemez kadınların her erken boşalan erkeğin cinsel açıdan tecrübesiz olduğu yanılgısına düşürür. Bu nedenle erken boşalma probleminin bir süre sonra düzeleceğini ümit eden kadın partner, her cinsel ilişki sırasında aynı sorunla karşılaştığında daha da öfkelenir ve erken boşalma birlikteliği sarsmaya başlar. Erken boşalma rahatsızlığı yaşayan erkek partnerinin bu sorun nedeniyle suçluluk ve üzüntü duyduğunu fark eden kadınlar, yaşadıkları hayal kırıklığını genellikle dile getirmezler. Böylece ilişkide bir tabu halini alan erken boşalma sorunu çiftin birbirinden daha da uzaklaşmasına neden olur.

Erken boşalma problemi yaşayan kişiler bu durumu partneriyle konuşmalı ve böylelikle iletişim kanallarını açık tutmalıdır. Duygusal birliktelik sadece cinsellikten ibaret değildir ve özellikle kadınlar duygusal yakınlaşmadan zevk alırlar. Erken boşalma sorunu olan erkekler bu durumu düzelten spreyler veya ilaçlar kullanabilir. Hangi tedavi şeklinin daha uygun olduğuna cinsel sağlık uzmanı ile karar vermek faydalı olacaktır.

Yayın tarihi: 21.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.