Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EN SAĞLIKLI UYKU POZİSYONU HANGİSİ?

En sağlıklı uyku pozisyonu hangisi?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
27.07.2019 - 09:25 | Son Güncelleme:

Sol taraf üzerine yan yatmanın en sağlıklı uyku pozisyonu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Neslihan Aksu, sağlıklı yaşam için en uygun uyku pozisyonlarını anlattı.

Sırt üstü yatmak, boyun ve bel ağrılarını engellediği gibi asit reflüyü azaltır, Astım, KOAH gibi solunum yolları hastalığı, kalp yetmezliği olanlar yüksek yastıkla sırtüstü yatarak daha rahat ederler. Omurgasında kireçlenmesi olanlar sırtüstü, dizlerini ve bel kavislerini ufak bir yastıkla destekleyerek yatmalıdır. Ayrıca beyin damar tıkanıklığı olanlar sırt üstü pozisyonu tercih etmelidir.

BU HASTALAR İÇİN SIRT ÜSTÜ YATMAK TEHLİKELİDİR!

Ani solunum durmasına neden olabildiği gibi sarkan yumuşak damağın nefes yolunu tıkayarak solunumun ve uykunun kalitesinin düşmesine sebep olur. Uyku apne sendromu ve horlaması olan insanlar hep yorgun kalkmaktan şikayetçidirler ve bu gündüz çalışma performanslarını düşürür.

kadın

İŞTE EN SAĞLIKLI YATIŞ POZİSYONU: SOL TARAFIN ÜZERİNDE YAN YATIŞ

En sağlıklı uyku pozisyonudur. Vücudun kalbe giden ana toplardamarı bası altında kalmayacağı için, kalbe vücuttan kan dönüşü kolay olur. Yüksek tansiyonlu hastalar için uygun bir pozisyondur. Bu pozisyon ayrıca daha az horlamayı sağlar, reflüyü de azaltır. Reflünüz varsa bu pozisyon en uygun yatma pozisyonudur. Horlayanlar, uyku apne sendromu olanlar için de uygun bir pozisyondur. Gebelerin sol taraf üzerinde yatmaları önerilir çünkü bu pozisyonda kan akışı daha iyidir. Cenin pozisyonunda hafif bacaklar karna doğru çekilip iki bacak arasına yastık, ayrıca baş boyun altına da orta yükseklikte bir yastık konulması uygundur. Bunu yaparken vücudunuzu fazladan kıvrılması için zorlamayın. Kronik kalp rahatsızlığı bulunanlar için önerilmez. Kronik kalp hastalıklarında sol yana yatmak kalp atışını hızlandırabilir ve bunun olumsuz etkileri olabilir.

SAĞ TARAF ÜZERİNE YAN YATIŞ DENEDİNİZ Mİ?

Reflüsü olanlar için uygun değildir. Kalp rahatsızlığı bulunan biri için sol yerine sağ tarafa yatılmasını önerebilir.

Sonuç olarak hamile değilseniz veya kalp rahatsızlığınız yoksa kendinizi rahat hissettiğiniz tarafa yatabilirsiniz. Ayrıca uyurken aldığınız pozisyonu tüm uyku süresi boyunca koruyacağınızın bir garantisi de yoktur.

HORLUYORSANIZ...

Horlayanlar için yüzüstü yatış uygun olabilir. Horluyorsanız, bel ve boyun ağrısından mustarip değilseniz, yüzüstü yatmak sizin için faydalı olabilir. Kötü tarafı boyun ve bel ağrısına neden olabilir. Omurgada kireçlenmesi olanlar için tavsiye edilmez. Eklemlere baskı uygulayarak ve sinirlerin geçtiği kanalları daraltarak sinirlerinsıkışmasına; ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluşmasına yol açar.

YÜZÜSTÜ POZİSYONDA AĞRI HİSSETMENİZ KAÇINILMAZ OLUR

Yüzüstü yatanlar kollarını açarak yastığın altına sokmayı tercih ederler. Oysa saatlerce bu pozisyonda uyumak omuzda sıkışma sendromuna ve omuz ağrılarına neden olabilir. Omuz sorunları olanlar, kollarında sinir sıkışması olanlar için bu pozisyon uygun değildir.

Bebeklerin bu pozisyonda uyuması asla önerilmez. Bu pozisyonda uyumanın ani bebek ölümleriyle ilişkisi gösterilmiştir.

 kadın uyku 

YATAKTAN KALKERKEN NEYE DİKKAT EDECEĞİZ?

 • Uyanınca yataktan hızlı bir şekilde kalmayın. Yataktan ani kalkışınız belinizin tutulmasına neden olabilir. Çünkü tüm gece istirahat döneminde olan kaslar uykuda gevşer, aniden harekete reaksiyon gösteremez bu durumda omurgada ve eklemlerle ciddi ağrılara, zedelenmelere neden olur.
 • Uyandıktan sonra yatak içerisinde beş dakika gerinerek, kaslarınızı ve eklemlerinizi esnetin. Böylece gevşeyen kaslarınızı yavaşça harekete geçirmiş olursunuz. 
 • Yataktan kalkarken, önce blok olarak yana dönün ve bacaklarınızı yatak kenarından aşağıya sarkıtın, sonra kollarınızın yardımıyla vücudunuzu yatak kenarında, dik bir konuma getirin.
 • Bir müddet yatak kenarında oturarak tansiyonunuzun dengelenmesine izin verin sona ayağa kalkın. Vücudunuzun içine gömüleceği değil, ortopedik yataklar tercih edin. Vucudunuz yatağa değil yatak vucudunuza adapte olmalıdır.
 • Doğuştan bel ve boyun bölgemizde eğriliklerimiz vardır. Çok sert veya çok yumuşak yataklar doğal eğriliklerimizin artmasına ya da azalmasına neden olur.
Yayın tarihi: 27.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Bedeninizi kollarinizin üzerine veya ba$iniz kollariniz üzerine gelecek $ekilde,yastik bile olsa $ekillerde yatiyorsaniz kramp ve sinir agrilari ile $i$meler ve dola$im bozukluklari ile uyanmaniz normal ,cok karanlik odalarda yatmayin ama cok sessiz odalarda ve elektrosmog olmayan odalarda yatiniz.

19.01.2018 00:19:43 leyla ar......

Gerinmek,esnemek,bir süre yatakda oturmak ali$ik olmayanlar icin gereksiz gibi gözükse de kimi insan bir anda kalkarak hayata adapte olur,hemen konu$ur, ortami algilamaka cali$ir,kimisi de 1saatte yakin put gibi kipirdamadan durur.Ben yatarken nerede kaldiysam ,gözümü actigim an oradan devam eden ,bu yüzden yadirganan biriyim.Ama öteki türlüsü bana zor geliyor.Saatlerce uyu$uk cay kahve icmek, tavana bakmak uyanmak icin vs.Cok te$ekkürler.

19.01.2018 00:16:30 leyla ar......
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER