Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMZİREN KADINLARDA VARİS TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Emziren kadınlarda varis tedavisi mümkün mü?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Rengin Türkgüler’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.08.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

Kadınlarda varis tedavisi nasıl yapılır? Bu tedaviyi emzirme döneminde olmak mümkün mü? İşte kadınlarda varis tedavisi hakkında detaylar…

Emzirme dönemi bebek için olduğu kadar anneler için de önemli bir dönem. Bebek bu dönemde hızlı kilo alır, hızlı büyür, çabuk gelişir. Anne de bebeğiyle ilgilenirken kendisini de ihmal etmemelidir.

Hamilelik döneminde alınan kiloların büyük kısmı emzirme sırasında verilir. Çatlakların bir kısmı kremlerle geçirilebilir. Peki ya varisler? Varisler için de tedavi mümkün, beklemeye gerek yok! Özellikle çalışan anneler, bu dönemde izinde olduklarından, bu fırsatı değerlendirebilir, iş hayatına tekrar dönmeden önce varislerinden kurtulabilirler. Ev hanımı anneler de evde yardıma gelen kişiler sayesinde bu dönemde tedavi olabilirler. Çünkü bebek büyüdüğü zaman genelde anneye kalır ve etrafta yardım edecek kimse bulunamayabilir.

VARİS NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varisi olan bir anne geldiğinde varis muayenesi ile yapılan inceleme sonrası işlem yapılacak damarlar belirlenir. “EVLA” ya da “köpük skleroterapi” yöntemlerinden hangisinin yapılacağına karar verilir.

Kadınlarda varis problemi

EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyon) yöntemi ile varis tedavisi

• Lokal anestezi uygulanır, etkisi maksimum 15-20 dakikada geçer. Yani işlem biter bitmez lokal anestezinin etkinliği kaybolur, hem ağrısız bir işlem gerçekleşir hem de işlem sonrası hastaya çorabı giydirilirken lokal anestezinin etkisi geçer.
• İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer.
• İşlem sonrası hasta yürüyerek evine gidebilir.

Köpük skleroterapi ile varis tedavisi

• Verilen ilaç damarlarda büzülme ve yapışmaya neden olur, dolayısıyla etkisi lokal olarak kalır.
• İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer.
• İşlem sonrası hasta yürüyerek evine gidebilir. Yani hem kullanılan ilaçlar süte geçmez, hem de anne bebekten uzun süre ayrı kalınmamış olur.

Radyoloji Uzmanı
Dr. Rengin Türkgüler  

Yayın tarihi: 12.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.