Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EKSİK DİŞİN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR NELERDİR?

Eksik dişin neden olduğu sorunlar nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

17.03.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eksik dişler, sağlığımızı sandığımızdan çok daha fazla etkiliyor. Eksik dişlerin en göz önünde olan olumsuz etkisi estetik görüntünün bozulmasıdır. Estetik kaygılar psikolojimizi olumsuz etkiler; eksik dişimizin hoş görünmediğini düşünerek mutsuz oluruz, toplum içinde konuşmaktan, gülmekten çekiniriz. Bu durum da zamanla öz güven kaybına, hatta depresyona bile neden olabilir.

EKSİK DİŞLER KEMİK ERİMESİNE YOL AÇIYOR

Eksilen diş

Dişin çevresinde onu kese gibi saran ve destekleyen alveolar kemikler vardır. Bu kemikler dişlerin sürekli uyguladığı basınç sayesinde sağlıklı kalırlar. Çünkü kemikler de kaslar gibi çalıştırıldığı sürece güçlü olurlar. Bir diş eksildiğinde, alveolar kemik, dişi destekleme işlevini yerine getirmediğinden artık çalışmaz hale gelince, yoğunluğunda ve boyutunda azalma olur ve zamanla eriyip yok olur. Ancak sorun bu kadarla bitmez. Alveolar kemik yok olduktan sonra, bu kemiğin bağlı olduğu çene kemiği de erimeye başlar. Çene kemiği erimesinin ileri safhalarında çenenin kırılma riski de söz konusu olabilir. Bu süreçte diş eti dokusunda da azalma meydana gelir. Ağız içindeki bu kayıplar sonucunda burun ile çene arasındaki mesafe azalarak yüzde çökme oluşur ve bu da yüzün görünüşüne en az 10 yaş daha ekler.

Yayın tarihi: 17.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Dişin uzun süre enfeksiyon ile ağızda tutulması da önemli oranda kemik kaybına neden olabilir

09.01.2017 09:52:21 SERTAÇ KIZILKAYA