Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM KONTROL HAPLARI SADECE GEBELİKTEN KORUMUYOR!

Doğum kontrol hapları sadece gebelikten korumuyor!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
30.09.2015 - 11:58 | Son Güncelleme:

Doğum kontrol hapları kadın vücudunda doğal olarak bulunan iki hormon olan östrojen ve progesteron içeren ve kadınların kullandığı gebeliği önleyen ağızdan alınan ilaçlardır.

Doğum kontrol haplarının 21 ve 28 günlük kullanılan iki çeşidi vardır. 28 tane olan ilacın 21 tanesi hormon, geriye kalan yedi tablet ise demir içeren kan haplarıdır.

DOĞUM KONTROL HAPLARI NE İŞE YARAR?

Doğum kontrol haplarının etki gösterdiği alanlar kullanıldığı sürece yumurtlamayı geciktirmek ve rahim ağzını kalınlaştırarak spermlerin kadın üreme organlarına geçişini engellemektir. Gününde ve zamanında kullanıldığında güvenilirliği 1000 kadında 1 gebe kalma olasılığı kadardır. Hatalı kullanımda ise gebe kalma oranı %6-8 dir.

doğum kontrol hapı

DOĞUM KONTROL HAPLARININ FAYDALARI NELERDİR?

Doğum kontrol hapı kullanmanın olumlu tarafı kullanımının kolay olması ve cinsel ilişkiyi bölmemesidir. Adetler düzenli, kanama miktarı az ve adetli gün sayısı azdır.

HER KADIN DOĞUM KONTROL HAPI KULLANABİLİR Mİ?

doğum kontrol hapı

Gebelik istenmediği sürece bu haplar aralıksız kullanabilir. Ergenlikten menopoza kadar her yaşta kullanılmasında bir sakınca yoktur.

HAMİLELİKTEN KORUMASININ YANINDA DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

 1. Yumurtalıklarda kist oluşumu ve dış gebeliği önler.
 2. Rahim iç zarı ve yumurtalık kanser riskini azaltır.
 3. Menopoz döneminde kemik erimesi riskini de azalttığı düşünülmektedir.

PEKİ, YA OLUMSUZ ETKİLERİ…

doğum kontrol hapları

 

 1. Olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de bulunan bu hapların bazı yan etkileri vardır.
 2. Bulantı
 3. Kusma
 4. Ara kanama tarzında lekelenme
 5. Kilo artışı
 6. Göğüslerde hassasiyet ve gerilme olabilir.
 7. Sigara kullanan bayanlarda eşlik eden bir hastalıkla birlikte damar tıkanıklığı da görülebilir.
 8. Şiddetli karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş ağrısı, uyluk-bacak ağrısı gibi belirtilerde doktora gidilmelidir.

DOĞUM KONTROL HAPLARI NASIL KULLANILIR?

doğum kontrol hapı

 1. Kullanılmaya başlanacağı ilk gün adetin ilk günüdür. Eğer ki adetin ilk günü kaçırılırsa yedi gün içerisinde başlanabilir.
 2. Doğum sonrası kullanıma bebek emiyorsa altı ay bitiminde emmiyorsa 3-4 haftada adet görmeyi beklemeden hapa başlanabilir.
 3. Düşük yapan bayanlarda ya da gebeliği sonlandırılan bayanlarda engel yoksa hemen ya da 7 gün içerisinde başlanmalıdır.
 4. Doğum kontrol hapları doktor kontrolü sonrası reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır.
 5. Doğum kontrol hapı kullanan bir bayan yıllık kontrollerine özen göstermelidir.
 6. Hap almak unutulduğu takdirde akla geldiği anda alınmalı diğer hap ise yine aynı saatte alınmalıdır. Üst üste unutulduğunda diğer korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMİ HARİCİNDE TEDAVİ AMAÇLI DA KULLANILIR

doğum kontrol

 1. Adet düzensizliği
 2. Yumurta kisti oluşumu sonrası
 3. Kanama düzensizliği
 4. Aşırı kanamalı adet durumlarında doğum kontrol hapı ile kanama kontrol altına alınabilir. Böylece ne zaman kanamanın yaşanacağı bilinir ve hapa düzenli olarak devam edilirse kanama miktarı azaltılarak vücuttaki demir kaybı önlenmiş olur.

TÜM YÖNLERİ İLE DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Yayın tarihi: 30.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Dogum kontrol haplari adet düzensizliklarini tedavi etmek icin kullanilmamali , adet düzensizliklerinin altinda yatan sebepler radikal olarak tedavi edilmelidir. Saygilar.

09.01.2017 23:42:32 Leyla Ar....

Yumurtalik kanserleri de mem gibi kalitsal olup dogum kontrol hapi ile engellenemez.bu tip kanserlerde dogurmus olmak biraz daha avantajdir .. Hic hap kullanmamis ve aile planlamasini tamamlamis 95 yasinda hanimlarimiz var,bunlarin da kemik erime hizi normal olup ,hicbirinde kalitsal vakalar haric , cok nadir olan ovarium kanseri tesbit edilemisdir. Saygilarimla .

09.01.2017 23:04:26 Leyla Ar....
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER