Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIRKEN HAMİLE KALINIR MI?

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
İlker Günyeli’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr.
 
 

22.10.2018 - 17:35 | Son Güncelleme:

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkün mü? Bu hapı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İlker Günyeli’den merak edilen bu soruların yanıtlarını aldık.

Doğum kontrol hapı

Aile planlaması; ailelerin istedikleri zaman ve aralıklarda, istedikleri sayıda ve bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir. Tüm dünyada en yaygın kullanılan, modern, etkili doğum kontrol yöntemlerinden birisi de doğum kontrol haplarıdır. İçerisinde kadınlık hormonu olarak adlandırılan ‘estradiol’ ve gebelik hormonu olarak bilinen ‘progesteron’ hormonu içeren bu ilaçlar, ilk olarak, 1950’lerde keşfedilimiş ve 1960’larda kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanılan ilaçlardaki östrojen dozu 150 mikrogram kadar yüksek iken günümüzde 20 mikrogramlık ilaçlar mevcuttur ve 15 mikrogram kadar düşük dozdaki ilaçlar üzerinde çalışmalar hala devam etmektedir. İlaçlar arasındaki farklılığı oluşturan, kullanılan östrojen dozundan ziyade kullanılan progesteron içeriğidir. Bazı ilaçlar tüylenmeyi ve kiloyu artırabilirken yeni bazı ilaçlar ise aksine tüylenme önleyici ve kilo aldırmayan hatta biraz verdiren formlar şeklinde piyasaya sürülmüştür. Yaygın kanı günümüzde bu hapların kilo aldırmadığı yönündedir.

Yayın tarihi: 22.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Evet kalinir, ayrica bebeginiz sakat veya özürlü dogar..Lütfen bu tür dogum kontrol yöntemleri saglikínizi da bozar, cok fazla yan etkis olan kimyasallardir.. Ilac firmalarinin oyuncagi olmayin,hekim vicdanizla bu ilaclari sadece baska hicbir secenegi olmayan genc kadinlara yazin ! Lütfen !

29.04.2016 20:08:20 Leyla Ar....