Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞAL YÖNTEMLERLE KARINCALARDAN KURTULUN

Doğal yöntemlerle karıncalardan kurtulun
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
12.08.2019 - 06:00 | Son Güncelleme:

Karıncalar, gerek yiyecek gerekse su ihtiyaçlarını karşılamak ve kış için erzak toplamak amacıyla yaz aylarında evleri istila eder. İşte, karıncaları öldürmeden ve onlara zarar vermeden evinizden uzaklaştırmanız için öneriler...

 • Öncelikle karıncaların evinize gelme nedenlerini ortadan kaldırın.
 • Mutfağınızda açık bir şekilde yemek bırakmamaya özen gösterin. Karıncalar çok gelişmiş koku alma özelliklerine sahiptirler. Masanızın veya tezgahınızın üzerinde bıraktığınız yemeklerin kokusunu rahatlıkla takip edip gelebilirler. Bu sebeple yiyeceklerinizi buzdolabında tutmaya özen gösterin. 
 • Karıncalar, yollarını kaybetmemek için geçtikleri yerlere bir salgı bırakırlar. Eğer siz bu koku izini ortadan kaldırmazsanız sürünün geri kalanı da aynı yolu takip edip evinize gireceklerdir. Karıncaların yollarına bebek pudrası serperseniz karıncaların koku duyularını köreltmiş olursunuz. 

bebek pudrası

 • Başka bir etkili yöntem ise tarçındır. Toz tarçını karınca yollarına serpmek karıncalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca tarçını bahçe ve terasınızda istenmeyen diğer haşereler için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 
 • Okaliptus, kekik ve lavanta yağları da karıncalar için caydırıcıdır. Bu yağları bir kap suyun içine ilave ettikten sonra karınca yollarını silebilirsiniz. Belirli aralıklarla karınca yollarına damlatabilirsiniz. Ayrıca karabiber, salatalık, nane ve kahve telvesi de karıncalar için caydırıcı maddelerdendir. Karınca yollarına ve belirli noktalara salatalık kesip koyabilirsiniz. Karıncaların ilerlemediğini gözlemleyeceksiniz.

toz tarçın

 • Çamaşır suyu ile karıncaların gezdiği yerleri silerseniz karıncaların yollarını kaybetmelerini sağlarsınız. Eğer mutfağınızda çamaşır suyu kullanmak istemiyorsanız sirke kullanabilirsiniz. Sirke de karıncaları uzaklaştıran en etkili yollardandır. Karıncaların gezdiği yerleri yarı yarıya sulandırılmış sirkeli suyla silmek karıncalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Fısfıslı bir şişeye sirke koyup karınca yollarına ve kapı-pencere girişlerine sıkabilirsiniz. Karıncaların sirke kokusundan haz etmedikleri söyleniyor. 
 • Böcek ilaçlarının içine konulan defne yaprakları ve acı biber ise başka bir karınca kovucudur. Son yıllarda böcek ilaçlarının içine konulan defne yaprakları, karıncalar için keskin olan kokusu ile karıncaların koku duyularını köreltir. Acı biber de böcek ilaçlarının içine konulan bir diğer etkili karınca savar maddedir. Acı biberin içindeki kimyasallar karıncalar için oldukça caydırıcı bir maddedir.  

defne yaprağı

Yayın tarihi: 12.08.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Hiç bunlara gerek yok. Karıncaların geldiği yolları bir kaç defa suyla yıkayın. Hepsı bu kadar.

13.06.2019 12:48:48 kendi halinde biri