Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİZ AĞRISI ÇEKMEK İSTEMEYENLER İÇİN EVDE YAPABİLECEĞİNİZ EGZERSİZLER

Diz ağrısı çekmek istemeyenler için evde yapabileceğiniz egzersizler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Baturalp Beşer’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Egzersizin 50 tonu Bireysel Fitness ve Pilates Eğitmeni
 
 

15.04.2019 - 13:04 | Son Güncelleme:

Çeşitli nedenlerden dolayı dizlerinizde ağrılar olabilir. Daha önce dizinizden bir sakatlık geçirmiş olabilir ve yeteri kadar güçlendiremediyseniz ağrı oluşabilir. Menisküslerizde (iç ya da dış) küçük yırtıklar olabilir, üst ve arka adaleniz de eğer kuvvetli değilse dizlerinizde ağrı olabilir.

Diz ağrısı çekenler ya da ileride diz ağrısı çekmek istemeyenler için evde yapabileceğiniz egzersizler:

Kilo fazlanız olabilir, işiniz gereği uzun süre ayakta kalmanız gerekiyor olabilir, bunlar gibi bir çok neden dizlerinizde ağrılara neden olabilir. Ama bacaklarınızda üst ön ve arka adaleniz kuvvetli olursa bu ağrılarınız azalacak, hatta tamamen bitecektir. Şimdi bu egzersizlere göz atalım:

1- Yere oturun, ellerinizi arkaya koyarak destek alarak bacaklarınızı uzatın. Ayak parmak uçlarınızı kendinize doğru çekerek dizinizi kırmadan yukarıya doğru kaldırın.

3 set 10-15’er tekrar yapabilirsiniz ve tekrarlar sonunda 10 tekrar da kısa kısa bacağınızı yukarı kaldırın.

2- Yere oturun, ellerinizle destek alarak bacaklarınızı uzatın.Havluyu rulo şekline aldıktan sonra dizinizin altına yerleştirin ve dizinizin alt kısmı ile havluya baskı yapıp 2-3 saniye tutup bırakın.

  

 

3- Sırtınızı duvara yaslayın, sandalyede oturur pozisyona gelecek şekilde poponuzu aşağıya doğru kaydırın ve o pozisyonda maksimum sürede durmaya çalışın. Dizlerinizin 90 derece olmasına dikkat edin.

  

 

4-Sırt üstü yatın,ayaklarınızı yere basın ve poponuzu sıkarak yukarı kaldırın ve indirin.3 set 15 tekrar yapabilirsiniz.

  

5-Sırt üstü yatın, ayaklarınızı yere basın, poponuzu sıkarak yukarı kaldırın, bir bacağınızı yukarı kaldırın ve bacak yukarıda olacak şekilde poponuzu kaldırıp indirin. 3’er set 10-12’şer tekrar yapabilirsiniz.

  

Yayın tarihi: 15.04.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.