Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.05.2018 - 15:50 | Son Güncelleme:

Ramazanda uzun süre aç kaldığımızdan, ağzımızda kötü bir koku oluşur. Oruç tutanlar da bu kötü kokuyu gidermek için dişlerini fırçalamak isterler. Peki, oruçlu bir kimsenin dişlerini fırçalaması orucunu bozar mı? Eski İstanbul Müftü Yardımcısı Kadriye Erdemli, merak edilen bu sorunun yanıtına cevap veriyor.

İslam’ın doğduğu yıllarda dişler fırça yerine misvakla temizleniyordu. Peygamberimiz de diş temizliğine çok önem verirdi ve oruçluyken misvak kullanırdı. Misvakın kuru veya yaş olmasında bir sakınca olmadığı gibi ıslatılmasında da bir sakınca yoktur.

Diş fırçası da misvak görevi yaptığından, kuru veya ıslak fırça ile dişleri fırçalamak da orucu bozmaz. Macun kullanmak ise boğaza kaçırmamak kaydıyla orucu bozmaz. Ancak diş macununu tedbiren kullanmamak daha iyidir.

Diş macunuyla fırçalamayı sahurda yapmak daha tedbirli bir davranış olur, bu da orucun ve ramazanın ciddiyetine daha uygun düşer.

Yayın tarihi: 15.05.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.