Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DAR VE SEXY Mİ YOKSA RAHAT VE SAĞLIKLI MI?

Dar ve sexy mi yoksa rahat ve sağlıklı mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ege Can Şerefoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

13.09.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Slip iç çamaşırı modeli kullanılmaya başlanalı yaklaşık 80 yıl oldu ve satış rakamlarına göre hala erkekler için birinci sırada olmayı sürdürüyor. Uzmanlar ise slip iç çamaşırların o kadar da "seksi" olmadığını ve dar iç çamaşırı giyen erkeklerin çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşayabileceklerini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin saygın bilim merkezlerinden biri olan Harvard Üniversitesi Çevre Sağlığı Bölümü tarafından yapılan bir araştırmada, 2000 ve 2017 yılları arasında Massachusetts General Hospital'daki tüp bebek merkezine başvuran 646 erkekten elde edilen veriler incelenmiştir.

Bu erkeklerin iç çamaşırı tercihlerini analiz eden araştırmacılar sıkı iç çamaşırı giyenlerin sperm sayısının, “boxer” giyenlerden %17 daha az olduğunu saptamıştır. Bu ilginç araştırmayı yürüten Dr. Jorge Chavarro, kendisiyle yapılan bir söyleşide slip iç çamaşırı giyenlerin sperm sayısındaki bu azalmanın çok da ciddi bir durum olmadığını belirtiyor ancak bebek sahibi olmak isteyen erkeklere “boxer” alışverişine çıkmalarını öneriyor. “Ben olsam, bebek yapma denemelerine başlamadan en az 3 ay önce gidip kendime en rahatından boxer iç çamaşırlar alırdım” diyen Dr. Chavarro, sperm oluşumu için bu sürenin kritik olduğunun altını çiziyor.

Slip iç çamaşırların nasıl sperm oluşumunu etkilediği tam olarak bilinmiyor. Bu tür çamaşırların testisleri vücuda daha yakın tutarak onların fazla ısınmasına yol açabileceği ve bu durumun sperm üretiminde bozulmaya neden olabileceği öne sürülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen slip iç çamaşırların spermlerin şekil ya da hareket yetenekleri üzerinde hiçbir etkilerinin saptanamadığını da belirtmek gerekiyor. Bu durum da sayıları azalsa da spermlerin yumurtayı dölleme yeteneğinin azalmadığını gösteriyor. 

Dar iç çamaşırların gerçekten çocuk sahibi olmak üzerine olumsuz bir etkisi olup olmadığını ortaya koymak için başka çalışmalara ihtiyaç olduğu muhakkak. Ancak bu çalışmalar yapılana kadar sperm sayılarında azalma olan erkeklerin slip iç çamaşırlar yerine daha bol “boxer”lar tercih etmeleri mantıklı olacaktır.

Kaynak:

1. Type of underwear worn and markers of testicular function among men attending a fertility center. Human Reproduction, pp. 1–8, 2018. https://doi.org/10.1093/humrep/dey259

2. Sperm May Like Boxers Better Than Briefs. Reuters Health Information. https://www.medscape.com/viewarticle/900459?src=soc_tw_180810_mscpedt_news_mdscp_boxers&faf=1

3. Sperm DNA damage—the effect of stress and everyday life factors. International Journal of Impotence Research (2016) https://www.nature.com/articles/ijir201615
 

Yayın tarihi: 13.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.