Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR İÇİN HAVUZ YERİNE DENİZİ TERCİH EDİN

Çocuklar için havuz yerine denizi tercih edin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.07.2017 - 15:40 | Son Güncelleme:

Çocukların bebeklerin ve yaşlı insanların bağışıklık sistemlerinin hassas olduğunu söyleyen ve bu nedenden ötürü denizin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, “Havuzlar bakterilerin hızla üredikleri yerlerdir. Sıcak ortamda mikroplar çok kolay üreyebiliyor dolayısıyla havuz konusunda özen göstermeliyiz" açıklamasında bulundu.

Soğuk havaların insan vücuduna olumsuz etkileri bulunduğu kadar sıcak havaların da zararları vardır. Özellikle belli yaş gruplarında bu risk daha fazla artar. 60-65 yaş üzerinde, çocuk ve bebeklerde sıvı kayıplarının daha fazla olduğunu görüyoruz. Mümkün olduğunca bu yaş gruplarının saat 11.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Eğer mecburi bir işleri varsa bol sıvı almaları, yanında sıvı bulundurmaları, ara öğünlerini yapmaları, taze sıkılmış meyve suyu ve meyve tüketmeleri uygun olacaktır.

SIVI TÜKETİMİ HER YAŞTA ÇOK ÖNEMLİ

Sıvı tüketimi her yaşta çok önemli… Özellikle 1 yaşından sonra günde en az 3 litre kadar sıvı alınmalı. Biliyoruz ki özellikle aşırı sıcaklarda 'sıcak çarpması' dediğimiz durumlar var ve bu durum her yaşı etkiliyor. Güneş çarpması; erişkinlerde bulantı, kusma, halsizlik, baş ağrısı, kendini iyi hissetmeme gibi durumlar olarak kendisini gösteriyor. Böyle bir durum hissedildiğinde vatandaşlarımızın en yakın merkeze ulaşması gerekiyor. Çocuklarda ise bunu tanımlamak daha zor. Özellikle çok küçük bebeklerde ağlama, huzursuzluk, bıngıldağın çökmesi, ağlayınca ağzının kuru olması, ağlayınca gözyaşının olmaması, idrar miktarının belirgin azalması ilk bulgu oluyor. Bu tür durumlarda muhakkak bir hekime başvurmak lazım.

bebek su

SICAK HAVALARDA EMZİRME İHMAL EDİLMEMELİ

Yenidoğanlarda ilk 1 ay sıvı kayıplarının çok hızlı yaşanır. Yenidoğan döneminde eğer anne sütü veriyorsak bebeklerin ekstra su gereksinimi yoktur fakat annelerin bol emzirmeleri gerekiyor. Mamayla besliyorsak da üzerindeki kullanma talimatlarına uyarak mamaların hazırlanması gerekiyor. Bebeklere, ateşli hastalık, kusma, ishal gibi önemli durumlarda su verilmesi konusunda ise muhakkak hekime başvurmak gerekir.

güneş kremi

GÜNEŞE ÇIKMADAN YARIM SAAT ÖNCE KREM SÜRÜLMELİ

Güneş kremlerini ihtiyacımız olduğu zaman sürelim çünkü kremlerin yaptığı filtre neticesinde D vitamini alımını da D vitamini yapımını da engelliyor. O yüzden vücudun açıkta kalan bölgelerine özellikle çocuk ve erişkinlerde çok önemli güneşe çıkmadan yarım saat önce belli aralıklarla da bu güneş koruyucu kremlerini yenilemek lazım. Özellikle organik olan ve kimyasal filtre içermeyen birçok güneş kremi var, gerekirse bunları uzmanlara ve doktorlarınıza sorup öğrenebilirsiniz. Toksik madde içermeyen kremlerin de tercihi çok önemli. Kremler kimyasal filtre içeriyorsa bunların bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere zararları var. O yüzden birikimin olmaması açısından bunlara dikkat etmek bir hayli önemli.

Yayın tarihi: 03.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.