Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL İLİŞKİ YAŞARKEN PENİS KIRILMASI NASIL ÖNLENİR?

Cinsel ilişki yaşarken penis kırılması nasıl önlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ege Can Şerefoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

07.02.2018 - 01:08 | Son Güncelleme:

Penis kırılması nedir? penis kırılması nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir? Üroloji & Androloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, cinsel ilişki sırasında penis kırılması konusunda açıklamalarda bulundu.

PENİS NASIL KIRILIR?

Penis kırıkları ereksiyon sırasında penisin fazla zorlanması sonucunda, bu organı saran sert zarın (tunika albuginea) yırtılması ile ortaya çıkan bir ürolojik tablodur.

PENİSİN KIRILDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Genellikle hastalar cinsel ilişki yaşarken ya da mastürbasyon yaparken karşılaşılan bu durum şiddetli ağrı ve peniste morarma ile kendini gösterir. Penis kırığı olan hastalar, olası komplikasyonların önlenmesi maksadıyla acilen ameliyata alınır ve penisin etrafını saran zarda oluşan yırtıklar onarılır. 

PENİS KIRILMASI SIK YAŞANAN BİR DURUM MU?

Penis kırığı nedeniyle acil servise başvuran 90 hastanın verilerini inceleyen Brezilyalı araştırmacılar, ilginç bulgulara ulaştılar. Hastaların ortalama yaşının 39 olduğunu ve bu durumdan çekindikleri için penislerinin kırılmasından yaklaşık 28 saat sonra acil servise başvurduklarının kaydedildiği araştırmada, kırılmaların genellikle penisin orta bölümde ortaya çıktığı saptandı.

CİNSEL İLİŞKİ POZİSYONU ÖNEMLİ Mİ?

Cinsel ilişki pozisyonlarının penis kırılması üzerindeki etkisinin analiz edildiği bu araştırmada, hastaların %41’inin ‘doggy-style’, %25,5’inin ise ‘erkek üstte’ pozisyonda penis kırığı problemi yaşadığı belirlendi. Bu iki pozisyonda görülen penis kırıklarının, diğer durumlarda ortaya çıkan kırıklardan daha ciddi olduğunun altını çizen araştırmacılar, hastaların ve hekimlerin bu ürolojik durum konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yayın tarihi: 07.02.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.