Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL AKTİVİTELER NEDEN YAZ AYLARINDA ARTAR?

Cinsel aktiviteler neden yaz aylarında artar?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ege Can Şerefoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

26.07.2018 - 14:29 | Son Güncelleme:

Hayvanlar alemindeki canlıların bir çoğu sadece belli mevsimlerde ürer. Bu türlerin aksine insanlar, biyoloji biliminde “sürekli üreyenler” (continuous breeders) olarak isimlendirilen bir kategoriye mensuptur ve her mevsim cinsel ilişkiye girerek üreme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte insanların cinsel ilişki sıklıkları mevsimlere göre değişkenlik gösterir ve yaz aylarında en üst düzeye çıkar.

Google’da yapılan cinsellik içerikli aramaların, prezervatif satışlarının, çöpçatan sitelerinin ve uygulamalarının kullanım sıklığının hep yaz aylarında arttığı saptanmıştır. İnsanların genellikle yazın tatile çıkmaları ve cinsellik için daha fazla zaman ayırabilmeleri nedeniyle ilişki sıklığının arttığı, bu durumun günümüz yaşam koşullarından kaynaklanan bir sosyal fenomen olduğu düşünülebilir.

Ancak Mısır’daki Dakhleh Vahasında bulunan 1800 yıllık bebek ve cenin mumyaları üzerine yapılan araştırmaların sonuçları bu teoriyi çürütmektedir. Son derece iyi durumda olan bu mumyaların kaç haftalık olduğunu tayin edebilen araştırmacılar, Antik Mısır’da bile insanların genellikle yaz aylarında cinsel ilişkiye girdiklerini ortaya koymuştur. Bu bulgular da yaz aylarında artan cinsel ilişki sıklığının yalnızca “daha fazla tatil” teorisi ile açıklanamayacağını, güneş ışınları ve sıcak havalar ile vücutta ortaya çıkan bazı değişikliklerin de bu tablodan sorumlu olabileceğini göstermektedir.

Her ne kadar cinsel ilişki sıklığının yaz aylarındaki artışı biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerden kaynaklanan ‘doğal’ bir durum olsa da, beraberinde bazı riskler taşımaktadır. Geçtiğimiz yıl Sexually Transmitted Infections dergisinde yayınlanan bir çalışmada, cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle tedavi gören kadın ve erkeklerin sayısının yaz aylarında belirgin biçimde arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle tatile çıkmadan önce güvenli cinsel ilişki için neler yapılması gerektiğini hatırlamak faydalı olacaktır. 

Yayın tarihi: 26.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.