Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİLDİ GENÇLEŞTİREN 10 SİHİRLİ BESİN

Cildi gençleştiren 10 sihirli besin
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
21.09.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

İnsanoğlu nefes almadan yaklaşık olarak 3 dakika, su içmeden 3 gün, yemek yemeden 3 hafta kadar yaşayabilir. Dolayısıyla yaşamak için beslenmek gerekir. O halde iyi yaşamak için iyi beslenmek gerekir.

Genellikle beslenme, pek çok insan tarafından karın doyurmak, açlığı bastırmak veya canın istediği besinleri tüketmek şeklinde tanımlanır. Halbuki bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar, insanların 50’ye yakın türde besin öğesine gereksinimi olduğunu ortaya koymuştur. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği, sağlığın ve güzelliğin bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Beslenme sadece fizyolojik bir olay olarak algılanmamalı; sosyolojik ve psikolojik bir boyutunun da olduğu unutulmamalıdır.

TOKSİNLER, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE CİLT SAĞLIĞI

Herhangi bir yolla vücuda giren ya da vücut tarafından üretilen zararlı maddelere toksin veya modern bilimde serbest radikal denilmektedir. İnsanoğlu her gün birçok toksin ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan en önemlisi sigaradır. Kişi sigara içmese de etrafında içenlerden gelen duman bile yeterlidir. Alkol, gereksiz ilaç alımı, aşırı katkı maddesi kullanımı, zirai ilaçlar (pestisitler), egzost dumanı, hava kirliliği, radyasyon vb önemli toksin kaynaklarıdır.

Tüm bunlara dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve stres de ilave edilince vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılaması, bağışıklık sistemini güçlü tutması, stresle baş etmesi gittikçe zorlaşır. Toksinlerin vücutta artışı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, gripten kansere kadar çok geniş bir yelpazede hastalıklara karşı risk oluşturur. Aynı zamanda en büyük organımız olan cildimizde de istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

O halde vücudu toksinlerden arındırmak sağlık açısından son derece faydalı olacaktır. Sanılanın aksine toksinler suda değil, yağda çözünürler. Bu nedenle ideal vücut ağırlığına ve yağ oranına ulaşmak büyük önem taşımaktadır.

Besinlerde bulunan lifler (posa), tüketilen besinlerle birlikte alınan zararlı maddeleri kendi yapısına bağlayarak dışkı ile vücuttan atmaktadır. İçerdikleri flavonoidler ve polifenoller gibi doğal antioksidanların, reaktif oksijen türleri aracılığı ile oluşan doku hasarına karşı olası koruyucu etkileri bulunmaktadır.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN 10 ALTIN İPUCU

1. Günlük uyku sürenizi 7 - 8 saat ile sınırlandırın.
2. Tütün mamulleri kullanımından kaçının, hatta böylesi bir ortamda dahi bulunmayın.
3. Alkolden uzak durun. En azından tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edin.
4. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi koruyun.
5. Stresten kaçının. Sorununuzu başkalarıyla paylaşmak, hobi edinmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
6. Kafein konusunda azı karar, ortası yarar, fazlası zarar şeklinde bir tutum sergileyin.
7. Diğer sıvılardan bağımsız olarak günde 2 litre kadar su içmeyi alışkanlık haline getirin.
8. Beslenmenizde çeşitlilik sağlayarak vitamin, mineral ve antioksidan alımınızı en üst seviyede tutmaya özen gösterin.
9. Kilo probleminiz olmasa da düzenli olarak spor yapın.
10. Güzellik uzmanınızın öngördüğü sıklıkta cilt bakımı yaptırın.

UZUN YILLAR DAHA PARLAK, GÜZEL VE GENÇ GÖRÜNMENİZ MÜMKÜN

Bakımlı cilt, sağlıklı bir bedenin ürünüdür. Genetik, yaş, beslenme, fiziksel aktivite, sigara, alkol, stres, UV ışınları vb pek çok etkene bağlı olarak cilt yapısında farklılıklar görülebilir. Cilt yapınız nasıl olursa olsun, uzun yıllar daha parlak, güzel ve genç görünmeniz mümkün. Peki, bu konuda hangi besinlerden fayda sağlanabilir?

CİLDİ GENÇLEŞTİREN 10 SİHİRLİ BESİN

1 - Brasika sebzeleri:

Brüksel lahanası, brokoli, turp, karnabahar, hardal otu, pazı, tere, marul, şalgam, kırmızı, beyaz ve karalahana vücudun toksik maddelerden arınması için çalışan detoksifikasyon enzimlerini aktive eder. Akne tedavisinde ve cildin elastikiyetini korumasında etkilidir.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 10
 • Sonraki
Yayın tarihi: 21.09.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.