Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇİKOLATA KİSTİ OLAN HASTALARA ÖNERİLER

Çikolata kisti olan hastalara öneriler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.09.2019 - 12:07 | Son Güncelleme:

‘Endometriozis’ yani halk arsında bilinen adı ile ‘çikolata kisti’ üreme çağındaki kadınlar açısından önemli bir sağlık sorunudur. Maalesef nedeni ve tedavisi bulunabilmiş bir hastalık değildir. Her yaş grubunda görülebildiği için tüm hastalara farklı tavsiyeler verilir. Hastalık tam olarak tedavi edilmese de çikolata kisti ile yaşamak öğrenilebilir.

Endometriozisi olan genç kızlarımızda genellikle ilk bulgu adet sancısı olmaktadır. Bunun için genç kızlarımıza belli aralıklarla omega-3 (özellikle EPA-DHA oranı yüksek) kullanımı önermekteyiz. Benzer şekilde doğru tipte magnezyum kullanımı adet sancılarının kabus haline gelmesini engellemektedir. Bu iki takviye özellikle ağrılı semptomlarda etkilidir.

Hastaların diyetleri hekimleri tarafından düzenlenmeli; gluten, şeker ve süt ürünleri ile hazır gıdalar beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Hasta izlemine göre bazı besinlerin tüketimi aralıklı olarak değiştirilebilir. Mutlak su tüketimi günde 2-3 lt altına inmemelidir. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Hastamızda sigara kullanımı varsa mutlaka bıraktırılmalı ve etkilerine yönelik tedavi edilmelidir.

Hastalığın psikolojik boyutu da çok önemli olduğu için mutlaka hastalara nefes egzersizleri öğretilmeli ve günlük rutinlerine almaları istenmelidir.

Benzer şekilde özellikle pelvik bölge kaslarını rahatlatmak için egzersiz ve yoga hareketleri önerilir, hastalar hem profesyonel olarak hem de evde kendilerinin yapmaları yönünde desteklenmelidir.

Cinsel ilişki sırasında yaşayabilecekleri sorunlara yönelik bazı bilgiler verilmeli ve bu konuda yardımcı olabilecek yöntemler anlatılabilmektedir.

Hastalarımızda endometriozise bağlı eksik olabilecek vitaminler mutlaka takviye edilmeli, bu vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı oluşabilecek sorunlar engellenmelidir.

Unutulmamalıdır ki bu hastalığın şu an için net tedavisi olmayabilir ancak biz erken dönemden itibaren kadın doğum hekimimize gitmeli, bazı önerilere uymalıyız. Bu hastalıkla daha yaşanabilir hale gelmek için hekimden öneriler almalıyız.
 

Yayın tarihi: 17.09.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.