Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇİKOLATA KİSTİ GEBELİĞE ENGEL Mİ?

Çikolata kisti gebeliğe engel mi?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
30.06.2016 - 16:00 | Son Güncelleme:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selman Laçin, kadınlarda ağrılı bir hastalık olan ve halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen sağlık sorunu endometriozis hakkında bilgiler verdi.

Endometriozis ve çikolata kistleri İçin 8 uyarıcı belirti

 1. Ağrılı adet görme
 2. Adet kanamasının çok yoğun olması
 3. Bel ağrısı
 4. Ağrılı cinsel ilişki
 5. Kısırlık
 6. Ağrılı işeme
 7. Ağrılı barsak hareketleri
 8. Kabızlık veya İshal

ÇİKOLATA KİSTLERİ KISIRLIK SEBEBİ

Çikolata kisti

Endometriozisin kesin nedeni hala bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülür. Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda kistler (çikolata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilirler. Çikolata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla konulabilir. Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de verir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olur. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının cerrahi tedavisi de uygulanabilir.

Yayın tarihi: 30.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.