Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BURUN ESTETİĞİ SAĞLIK İÇİN DE YAPILIR

Burun estetiği sağlık için de yapılır
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

17.07.2019 - 15:27 | Son Güncelleme:

Sadece estetik değil, sağlık nedeniyle de burun estetiği yapılır. Çünkü her şekil bozukluğu aynı zamanda burnun işlevini yerine getirmesine engel olan sağlık bozukluğudur. Özellikle burnunuzun orta bölümündeki kıkırdağın arasında septum denilen bir boşluk bulunur.

Sağlık açısından bu boşluğun yüzünüzün merkezinde yani tam orta kısmında olmasıdır. Ancak septum çeşitli sebeplerle bir tarafa doğru kayabilir.

Septumda oluşan sapma nefes almakta zorluk ve tekrarlayan sinüs iltihaplanmalarına sebep olabilir. Septoplasti ameliyatıyla, burnunuza ideal bir şekil ve işleyiş kazandırılır. Eğer burnunuzda tıkanıklık, kronik sinüzit veya sık burun kanamaları gibi şikâyetleriniz varsa bu durumu düzeltmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Bu tür şikayetleriniz varsa ameliyata kesin karar vermeden önce, ameliyatın size getirebileceği yararlar ve riskler konusunda bilgi edinebilmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Varsa sağlık sorunlarınız ve kullandığınız ilaçlar bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuza ameliyatla ilgili beklentilerinizi anlatmalısınız.

Doktorunuz, ameliyatın beklentilerinizin ne kadarını karşılayacağı ve muhtemel sonuçlar hakkında sizi bilgilendirir. Böylece ameliyattan sonra büyük bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz.

Ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki iki haftalık süre içinde kan sulandırıcı ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer sigara içiyorsanız, iyileşme sürecini yavaşlattığı için sigarayı bırakmalısınız. Ameliyat sonrası ilk 24 saat boyunca yanınızda bir yakınınızın bulunması size rahatlık ve güven sağlar.

Doktorunuz ameliyat sonrasında, septumu desteklemek için tampon yerleştirir ve ameliyatı takip eden 2 ila 5 gün içinde alır.

Ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde kanama ve şişme riskini azaltmak için şu önlemleri almanız gerekebilir:

• Aerobik ve koşu gibi yorucu sporlardan kaçınmalısınız.
• Burnunuzu darbelere karşı korumalısınız.
• Gömlek gibi önden kapatılan giysiler tercih etmelisiniz, başınızın üstünden giyilen ve burnunuzda baskıya neden olabilecek dar yakalı giysiler kullanmamalısınız.

Unutmayın, burun ameliyatları sadece güzel görünmek için değil, daha sağlıklı olmak için de yapılır. 

Yayın tarihi: 17.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.