Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU DİŞ MACUNLARINDAN UZAK DURUN!

Bu diş macunlarından uzak durun!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
24.07.2018 - 12:00 | Son Güncelleme:

Diş rengi ten rengi gibidir, kişiden kişiye değişebilir. Diş renginin sararması durumunda beyazlatma işlemi yapılmalıdır ancak bu işlemin uzmanlara bırakılması gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Cenker Zeki Koyuncuoğlu, beyazlatıcı macun kullananlara da uyarıda bulundu.

Dişlerimizin beyaz renginin; yapısal nedenler, ilaç kullanımına bağlı ya da alışkanlıklarımıza ve tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak bozulabildiğine belirten Dr. Öğr. Üyesi Cenker Zeki Koyuncuoğlu "Dış kaynaklı sebeplerin başında sigara geliyor. Ayrıca çay, kahve, kola  gibi içecekler de dişlerdeki beyaz rengin bozulmasına yol açabiliyor" dedi.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ UZMANINA BIRAKILMALI

Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Koyuncuoğlu, dişlerin doğuştan ya da hatalı, aşırı antibiyotik kullanımına bağlı lekelenmelerin diş beyazlatma veya dolgu uygulamaları gibi girişimsel işlemlerle tedavi yapılabildiğini belirtirken, tüketilen gıdalardan veya nargile-sigara gibi tütün kullanımına bağlı olarak sonradan renklenen dişlerin temizliğinin ise diş hekimleri tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Koyuncuoğlu, bu işlemin ardından hastaların evde doğru ve yeterli ağız bakımı uygulamaları ile bu durumu korumanın önemli olduğunu söyledi.

BEYAZLATICI MACUNLARA DİKKAT!

Beyazlatıcı ya da leke çıkarıcı diş macunlarının da zaman zaman kullanılabildiğini ifade eden Koyuncuoğlu, ancak bu tip diş macunlarının uzun süre kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı ve şunları söyledi: “Yapılan bir araştırmada piyasadaki beyazlatıcılı bir diş macununun hem renklenmeyi uzaklaştırmada başarısız olduğu hem de suyla yapılan fırçalanmaya göre fazla renklenme oluşturduğu ortaya kondu. Sonuç olarak; bu macunlar bir süre sonra dişte aşınmalara veya çizilmelere neden olabilir. Bu da dişin daha kısa sürede renklenmesine sebep olur.” 

ÇOCUKLARDA RENKLENMENİN NEDENİ ARAŞTIRILMALI 

Çocukların dişlerinde görülen renklenmelerin nedenlerinin ise farklılık gösterdiğini kaydeden Doktor Öğretim Üyesi Koyuncuoğlu, ‘’Bebeklik ve erken çocukluk döneminde düzenli ilaç kullanımına bağlı antibiyotikler, (demir içeren vitamin şurupları gibi) lekeler oluşabilir. Ancak bunların diş çürüğü başlangıcında izlenen renklenmeler ile karışmaması için bir diş hekimine başvurularak sebebinin araştırılması gerekir” dedi.

Dişlerin lekelenmesini ve zarar görmesini önlemek için çay, kahve, vişne suyu, şalgam suyu, portakal gibi renklendirici gıdalar ile asitli içecekler tüketildikten sonra ağızın bol su ile çalkalanması gerektiğini söyleyen Koyuncuoğlu “Bu sayede renklendirici ve aşındırıcı maddelerin ağız ortamından uzaklaşmasını sağlayabiliriz" dedi. 

Koyuncuoğlu, dişlerin fırçalanmaması ve diş aralarının temizlenmemesinin diş ve diş eti hastalıklarına yol açtığını belirtirken; diş fırçalamanın ve ara yüz fırçası ve diş ipi kullanımının yerini başka hiçbir uygulamanın tutmayacağını söyledi. Koyuncuoğlu, “Dişlerimiz özellikle gece yatmadan önce olmak üzere günde iki defa fırçalamamız yeterli. 

Ancak fırçamız yanımızda değilse ve dişlerimizi fırçalayamayacağımız bir ortamdaysak ağzımızı mutlaka bir bardak su ile çalkalamamız veya tüketilen son gıda olarak beyaz peynir yememiz dişlerimizin sağlığı açısından önem arz ediyor" dedi.

Yayın tarihi: 24.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Kalsiyum ve cilek tüketimi ,kirmizi $arabi ölcülü tüketme kahveyi yine ayni zamanda ,sigara zaten olmamali .Florsuz macun kullanin, karbonat sadece 2ayda birkac gün ,en güzeli yeni trend aktifkömür tabletleridir.Bir de herkesin bütcesi bleechinge müsait degildir.Ayrica son haberlerden sonra biraz zor.Di$etleri icin cörekotu yagi cok cok faydali.Esenlikler.Saygilar.

04.07.2018 23:11:00 leyla ar......