Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİRBİRİNİZİ OLDUĞUNUZ GİBİ KABUL EDİN

Birbirinizi olduğunuz gibi kabul edin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

06.11.2018 - 00:04 | Son Güncelleme:

“Hele bir evlenelim nasıl olsa değişir” düşüncesi ile evlenip işler yolunda gitmeyince sızlanmaya başlıyoruz. Evleneceğimiz kişiyi seviyorsak iyisi ve kötüsüyle onu olduğu gibi mi kabul etmeliyiz?

Farklılıklar ilişkilerin zenginliğidir, enerjileridir. Aile birliğini çok zorlamayan farklılıkları kabul etmek, ‘o da öyle’ demek bir süre sonra uyumu getirir ve uyumla beraber değişim de gelir. Çift birbiriyle uyumlandıkça, birbirine karıştıkça değişim ve dönüşüm doğal olarak gelir.

Şiddet, kötü söz, hakaret, kumar, alkol, aldatma, sadakatsizlik, patolojik kıskançlık gibi durumlar, bireyleri, dolayısıyla evliliği zorlayacak hiç bir davranış ve hastalık kabul edilemez. Kabul edilmesi demek çiftlerden birinin varlık ve yaşam alanının kalmaması anlamına gelebilir. Yani evlilikte kabul edilebilir ve edilmemesi gerekenler vardır.

GERÇEKTEN ÇİFTLER EVLENDİKTEN SONRA BİRBİRLERİNİN İSTEDİKLERİ YÖNDE DEĞİŞİR Mİ? YOKSA DEĞİŞECEĞİNİ BEKLEMEK BİR NEVİ KUMAR OYNAMAK MI?

Evlendikten sonra değişim elbette ki vardır. Ancak bu değişim eşlerden birinin isteği ya da zorlaması ile olmaz. Değişmesini beklediğiniz özellik onun kişilik özelliği ise, örneğin; konuşmayı çok seven ve konuşurken detaylı anlatmadan kendisini rahatlamış ve anlatacağını anlatmış hissetmeyen bir eşiniz varsa ve siz ona “Lütfen konuşurken daha az detaylandır, daha az konuş, çok detay veriyorsun ve sıkılıyorum” gibi bir yorum yapıp değişmesi yönünde zorlarsanız, bir süre sonra eşiniz kendisini aşırı baskı altında hissedebilir, konuşurken gerilebilir veya konuşmaktan kaçınabilir.
 

Evlilik kararını baskı altında kalmadan alın

“YAŞITLARIN ÇOLUĞA ÇOCUĞA KARIŞTI, SEN HALA BİRİNİ BULAMADIN!” AİLEMİZDEN VE ÇEVREMİZDEN BU TARZ CÜMLELERİ SIK SIK DUYARIZ. PEKİ, NASIL BAŞ EDECEĞİZ BU TOPLUM BASKISI İLE?

“Hadi artık evlen” baskıyla baş etmenin tek yolu, ne istediğini bilmek ve kararlı olmaktır.

• Nasıl mutlu olursun ve bir ilişkide beklentilerin neler, sevdiğini nasıl mutlu edersin?

• Evlilik senin için ne demek, beklentilerin neler?

• Bir ilişki yürütmeyi kolaylaştıracak ve zorlaştıracak özelliklerinin farkında mısın?

• Gelişmeye, değişmeye, hazır mısın? Bunun için beklemeye ve emek vermeye razı mıyım?

Kendini, beklentilerini bilmek ve kararlı bir duruş sergilemek, aile ve çevreden gelecek baskılara gülümsemek ve tartışmalardan uzak durmak, sizi anlamayan kişilere gereksiz enerji ayırmamak size yardımcı olacaktır.

KAYNAK: MUTLU AİLELERİN 101 SIRRI KİTABI/ HÜRRİYET KİTAP

Yayın tarihi: 06.11.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.