Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİR PORSİYON PIRASA YEMEĞİ NEYE EŞ DEĞER?

Bir porsiyon pırasa yemeği neye eş değer?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
E. Funda Tuzgöl’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

01.12.2018 - 00:01 | Son Güncelleme:

Pırasa üretiminin başta ülkemizde ve dünya ülkelerinin birçoğunda önemli düzeyde olmasının nedeni ekonomiye ve tarım alanlarına yaptığı olumlu katkıların yanında sağlığımız için birçok faydaya sahip olmasıdır. Bu faydaların ayrıntılarını Diyetisyen Funda Tuzgöl anlatıyor.

Pırasa vitamin A, vitamin C ve B vitaminlerinin yanında, demir, manganez, selenyum, çinko, kalsiyum ve kükürtlü bileşimleri içermektedir. Pırasa, ülkemizde daha çok zeytinyağlı sebze yemeği olarak sofralarımızda kullanılsa da bazı ülkelerde hamburger ve salatalarda dahi kullanılabilmektedir.

PIRASA SATIN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Pırasa satın alırken dikkat edilmesi gereken husus yeşil yaprak kısımları az, genişliği ince ve düzgün olanlarının tercih edilmesidir. Pırasanın hem yapraklarının hem de kök kısmının kullanılabildiği ve her iki kısmının da faydalı etkileri olduğu bilinmektedir.

pırasa

PIRASANIN VÜCUDUMUZA SAĞLADIĞI OLUMLU ETKİLER

1. Pırasa bir prebiyotiktir. Prebiyotikler kolon bakterilerinin sayı ve aktivitelerini artırmakla birlikte probiyotiklerin (barsaklarda bulunan mikroorganizmaları düzenleyen mikroorganizmaların) aktivitesini artıran sindirilmeyen karbonhidratlardır. Bu özelliği sayesinde barsak hareketlerini artırır ve kabızlığı düzenler. Bir porsiyon pırasa yemeği, bir küçük boy muz, bir küçük boy soğan ve sarımsak, bir yetişkinin günlük prebiyotik gereksinimini karşılamaktadır.

2. Pırasanın antiseptik olduğuna dair çeşitli çalışmalar da yer almaktadır.

3. Yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri kalsiyum nedeniyle süt ve ürünleri ile başa baş gitmektedir. Hatta tüketimleri halinde içerdikleri kalsiyum fosfor oranının 1’e eşit olması nedeni ile yeşil yapraklı sebzelerin kalsiyumunun vücut tarafından kullanılabilirliği süt ve ürünlerine oranla çok daha yüksektir. Sebzelerin kalsiyum içeriklerini sıralayacak olursak 100g’ında 240Mg kalsiyum içeren en yüksek maydanoz, ikinci sırada ise 100g’ında 120Mg kalsiyum içeren pırasa yer almaktadır. Bu demektir ki pırasa çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

pırasa

4. Sebzelerden havucun 100g’ı 1100Mg A vitamini içermektedir. Vitamin A içermesine göre sebzeleri sıraladığımızda havucun ardından ıspanak gelmekte ve üçüncü sırada da 100g’ında 330Mg A vitamini içeren pırasa yer almaktadır. Bu nedenle zeytinyağlı yemekler arasında sıklıkla gördüğümüz pırasa tüketimi kuvvetli bir antioksidan ve göz sağlığına olumlu etkileri olan yağda eriyebilen A vitamini için çok iyi bir kaynaktır.

5. Kalori düzeyinin düşük olması nedeniyle de pırasa çok iyi bir sağlıklı beslenme ve diyet sebzesidir.

6. Pırasanın fazla tüketimi ile ilgili ortaya çıkabilecek en önemli tehlike barsak hareketlerinin aşırı derecede hızlanmasıdır. 

VAKTİM YOK DİYE ÜZÜLMEYİN, PIRASA ÇORBASINI HAZIRLAMAK ÇOK KOLAY! TARİFİ LEZİZZ’DE!

Yayın tarihi: 01.12.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Şimdi çiriş otunun zamanı. Prasayı boş verin. Çiriş de yabani prasa.