Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BESLENMEDE YENİ TREND: FİLİZLENDİRME

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Oya Neva Demirkol’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

07.11.2016 - 14:56 | Son Güncelleme:

7. Daha fazla antioksidan kapasiteyle vücudunuzu temizleyin

Besinlerin içerdiği antioksidan kapasitesi bizim için oldukça önemli. Gerek tükettiğimiz paketli, işlenmiş ve fast-food besinler, gerek hava kirliliğinden soluyarak aldığımız toksinler, gerekse vücudumuzun antioksidan kapasitesinin yetersiz olması antioksidanlara olan ihtiyacımızı oldukça artırıyor. Filizlendirilmiş besinler tam da bu konuda imdadımıza yetişiyor. Çünkü bu yöntemle beraber tükettiğimiz besinlerin içerisindeki antioksidan kapasite oldukça artıyor. Bu da vücudumuzun toksinlerden daha iyi bir şekilde arınması ve hücrelerimizin çok daha sağlıklı kalması anlamına geliyor.

8. Elde edilmesi oldukça pratik

Kendi filizlerinizi evinizde oldukça pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken temiz bir kavanozun içerisine filizlendirmek istediğiniz besin, 1 tatlı kaşığı tuz ve gerekli miktarda su eklemek. İçerisine koyduğunuz besinleri bir süre kadar suda beklettikten sonra içerisindeki suyu yenileyip tekrardan belirtilen süre kadar bekletmeye devam ediyorsunuz. Hangi besinleri, ne kadar süre suda bekleteceğinize aşağıdaki tablodan karar verebilirsiniz.

DİKKAT: Filizlendirme işlemi kontaminasyon riski içerdiği için zararlı bakterilerin vücuda girmesine ve toksik etkiye sebep olabilir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile ve emziren kadınlar, kronik hastalığa sahip olanlar ve bağışıklık sistemi düşük olanlar filizlendirme işlemine ve tüketimine dikkat etmelidir. Eğer riskli gruplar içerisindeyseniz hazırladığınız filizleri pişirerek tüketmeye özen gösterin.

Filizlendirme

Yayın tarihi: 07.11.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.