Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEL ÇEVRENİZİ NASIL ÖLÇECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Bel çevrenizi nasıl ölçeceğinizi biliyor musunuz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Fatma Yiğitoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

18.07.2018 - 00:30 | Son Güncelleme:

Obezite, yani kilolu olmak pek çok sağlık riskini beraberinde getirir. Bu yüzden ideal kilonuzu hesaplayıp o kiloda kalmaya özen göstermeliyiz. Genelde ideal kiloyu bulmak için BKİ (Vücut kitle indeksi) hesabı yapılır. BKİ hesabı sizin kilonuzun boyunuza göre sağlıklı aralıkta olup olmadığınızı gösterir. Peki, BKİ hesabı nasıl yapılır? Diyetisyen Fatma Yiğitoğlu anlatıyor...

İdeal kilonuzu bulmak için BKİ hesabı yapmalısınız, ayrıca bel çevrenizi de ölçmeniz gerekir. Bel çevrenizin doğru ölçümünü sabah aç karnına yapmalısınız. Bel çevrenizi dik durarak, karnınızı içine çekmeden hemen göbek deliğinizin hizasında mezura ile ölçmelisiniz. Bel çevresi kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm’i geçmeye başlamışsa karın tipi yağlanma başlamış demektir.

Karın tipi yağlanmanız başlamışsa bazı hastalıklar konusunda risk de artar. Bu yağlanma; diyabet, insülin direnci, kalp hastalıkları ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkların işaretidir.

Bel çevreniz istenilen değerlerin üzerine çıktığında mutlaka sağlıklı bir beslenme planı ile kilo kaybetmeniz ve fiziksel aktivitenizi artırmanız gerekir.

 

Yayın tarihi: 18.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.