Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAHARLA GELEN CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ NELERDİR?

Baharla gelen cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.04.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

Tedavi için cinsel isteksizliğin altında yatan nedenleri incelemek gerekir.

Dönem dönem cinsel sorunların herkeste görülebildiğini söyleyen Aile ve Evlilik Terapisti, Cinsel Terapist Uzm.Dr.Taner Canatar, cinsel isteksizlik ile ilgili merak edilenleri anlattı. 

Baharla beraber tam da aktif ve dinç olmayı ümit ederken o kadar sık karşılaşmaya başladık ki bu cümleyle; ‘yorgun ve halsizim; üstelik canım da hiç istemiyor’. Aman dikkat; cinselliğin olmadığı evlilikler giderek artıyor.

Nasıl ki insanların farklı kişilik ve özellikleri var ise cinsel arzu ve davranışları da aynı değildir. Bu nedenle cinsel yaşam, her çiftte farklı bir sıklık ve seyir gösterebilir. Azalmış cinsel istek ise yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması, cinsel arzu duyulmaması durumudur. Kısaca yeterli cinsel uyarının varlığına rağmen cinsel aktivitenin azlığı veya yokluğu, “cinsel soğukluk” olarak tanımlanmaktadır.

CİNSEL ARZUYU ETKİLEYEN BİRÇOK NEDEN VARDIR

Cinsel isteksizlik

Şüphesiz ki dönem dönem bu tür cinsel sorunlar herkeste görülebilir, ancak normal olmayan cinsel isteğin uzun süreli var olmaması durumudur. Yalnız bedensel ve psikolojik sağlığın değil, kişilerin yaş, meslek, kültür düzeylerinin, bilgi, beceri ve deneyimlerinin, korku, endişe ve üzüntülerinin, inançlarının, sosyal durumlarının ve duygularının da cinsel arzuyu etkilediğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle cinsel isteği değerlendirirken kültürel, sosyal, dini, psikolojik, bedensel bütün etkenler gözden geçirilmelidir.

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 11.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.